Almanya’ya 768 iltica başvurusu: 260’ı kırmızı pasaportlu

Diplomatik pasaport sahiplerinin de aralarında bulunduğu 768 Türk vatandaşının 15 Temmuz darbe girişimiyle bağlantılı olarak Almanya’ya iltica başvurusu yaptığı açıklandı.

Yayınlanma: 04.12.2017 - 22:09
Abone Ol google-news

Alman İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre, 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana üst düzey Türk kamu görevlileri ile ailelerinden oluşan 768 kişi Almanya’ya iltica başvurusu yaptı.

2016 yılında düzenlenen 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana, diplomatik pasaport (kırmızı) sahibi 260 Türk vatandaşı ile 508 üst düzey Türk kamu görevlisinin Almanya’da iltica başvurusu yaptığı bildirildi.

Alman İçişleri Bakanlığı’nın muhalefet partisi Sol Parti’nin soru önergesine verdiği yanıtta, 20 Kasım itibarıyla geçerli olan veriler kullanılırken, söz konusu sayılara eş ve çocukların da dahil olduğu belirtildi. Bakanlığın aktardığı verilere göre, şu ana kadar yapılan 768 başvurunun 401’i, yani yarısından fazlası olumlu sonuçlandı.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, Sol Parti meclis grubu tarafından yapılan açıklamada, diğer 367 başvurunun henüz sonuçlanmadığı ve açıklanan verilerden sürecin halen sürdüğü sonucunun çıkarılması gerektiği belirtildi. Ekim ayında toplam 1059, eylül ayında 1016, ağustos ayında ise 962 Türk vatandaşının Almanya’da iltica başvurusu yaptığı kaydedildi. Ekim ayında başvuru yapanların yaklaşık yüzde 30’una iltica hakkı tanındığı belirtildi. Suriye ve Irak’tan sonra Türkiye, Almanya’da yapılan iltica başvurularında üçüncü sırada bulunuyor.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler