Amin Maalouf'un yeni kitabı: Doğu'dan Uzakta

Lübnan asıllı Fransız yazar Amin Maalouf'un yeni romanı Doğu'dan Uzakta raflardaki yerini aldı.

07 Kasım 2012 Çarşamba, 13:21
Abone Ol google-news

Romanları ve incelemeleri tüm dünyada milyonlarca satan Maalouf’un son kitabı yine Yapı Kredi Yayınları’ndan Ali Berktay çevirisiyle çıktı.

Doğu’dan Uzakta, gençliklerinin en güzel dönemlerini bir arada geçiren, hayalleri ve umutları olan bir grup insanın, ülkelerinde patlak veren iç savaştan sonra farklı yerlere dağılmasını ve yıllar sonra, eski arkadaşlarından birinin cenazesi dolayısıyla tekrar ülkelerine dönmesinin hikâyesini anlatıyor. Romanın başkahramanı Adam, tıpkı Maalouf gibi, savaştan sonra Fransa’ya yerleşmiş ancak doğduğu topraklara olan sevgisi ve bir dönem ait olduğu, içinde yaşadığı çokkültürlü ve çokdinli bu coğrafyayı anlama çabası hiçbir zaman küllenmemiştir. Ancak uzun bir aradan sonra giriştiği eve dönüş yolculuğu ve eski arkadaşlarını bulma düşüncesi sanıldığı gibi kolay olmayacaktır. Çünkü ne insanlar ne de doğup büyüdüğü topraklar aynı kalmıştır.

Açıkça belirtilmese de, Lübnan iç savaşının getirdiği yıkımlara ve Ortadoğu coğrafyasının yaşadığı kültürel, tarihsel ve toplumsal sorunlara dair çarpıcı gözlemlere de yer veren Maalouf yine Doğu’yu anlatıyor.