Ankara'da bağış skandalı

RTÜK, 2010 yılında oluşan gelir fazlasını, yanlışlıkla Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu hesabına gönderdi. Yasaya göre bütçeye aktarılması gereken "Hatalı" bağışın tutarı ise, 33 milyon TL.

15 Eylül 2011 Perşembe, 10:24
Abone Ol google-news

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, 2010 yılında oluşan gelir fazlasının aktarım işlemini yanlışlıkla Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu hesabına aktardı.

ANKA'nın edindiği bilgiye göre aktarılan tutar 33 milyon 210 bin 34 lira oldu. Yasaya göre üst kurulların yıl içinde elde ettikleri gelir fazlalarını bütçeye aktarmaları gerekiyor. Ankara'yı sarsan hatalı bağış olayının daha vahim bir başka cephesi de bulunuyor. Maliye Bakanlığı'nın söz konusu işlem hatasından haberi olmadığı iddia edildi. Olay kulislere şöyle yansıdı:

"Maliye Bakanlığı, RTÜK gibi üst kurullardan bütçe kanunları ile tahsis edilen ödenekler çerçevesinde yıllık harcama ve gelir tahminlerini aylar itibarıyla belirleyerek online olarak ayrıntılı olarak girmesini istedi. Bakanlık kurumlardan ayrıntılı finansman programını ivedilikle oluşturmasını ve kurumlardan aylık gelir ve gider gerçekleşmelerini gösteren tablolarını ise üç ayda bir izleyen ayın yedinci gününe değin Maliye Bakanlığı'na göndermelerini talep etti. Bakanlık ve ilgili genel müdürlük bürokratlarının son derece titiz, bilgili, deneyimli ve dürüst oldukları da biliniyor. Zaten Maliye Bakanlığı'nın bu konuda üst kurullara yönelik bu kadar ayrıntılı bir izleme ve kayıt sistematiği oluşturma iradesi son derece olumlu ve muhasebe tekniğine uygun. Ancak bir düzenleyici ve denetleyici kurumun bir yıl boyunca hiç gelir fazlası aktarımı yapmamış olmasına karşın, bu durumun nedenleri RTÜK'e sorulmamış ve bu aktarımın farkına varılmamış."

 

RTÜK'ten açıklama

RTÜK, kurum parasının Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu'na yanlışlıkla aktarıldığına ilişkin şunları söyledi:

"Bilindiği gibi 5018 Sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu'nun 78. Maddesi uyarınca, RTÜK'ün üçer aylık dönemler itibarıyla oluşan gelir fazlaları, her üç ayda bir izleyen ayın on beşine kadar genel bütçeye aktarılmaktadır. Söz konusu Kanun hükmü kapsamında 2010 yılında da gelir fazlalarının Maliye Bakanlığı Merkez Saymanlık Müdürlüğü hesabına aktarılması için ilgili banka şubesine Üst Kurulca yazılı talimat verilmiştir. Yazılı talimatta her ne kadar paranın Maliye Bakanlığı Merkez Saymanlık Müdürlüğü hesabına aktarılacağı ifade edilmişse de, sehven Sosyal Yardımlaşmayı ve Dayanışmayı Teşvik Fonu'na ait IBAN numarasının kullanıldığı anlaşılmıştır. Bu nedenle de gelir fazlalarının Maliye Bakanlığı Merkez Saymanlık Müdürlüğü Hesabı yerine Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu hesabına aktarıldığı belirlenmiştir."

RTÜK yanlışlığın tespit edilmesi üzerine ilgili kurumlar nezdinde gerekli girişimlerde bulunulduğunu ve 2010 yılı gelir fazlasının herhangi bir kamu zararı oluşmadan Maliye Bakanlığı Merkez Saymanlık Müdürlüğü hesabına aktarılmasının sağlandığını bildirdi.