Ankara'da otobüs durağa daldı... 12 ölü

Ankara Dikimevi'nde 'freni boşaldığı' iddia edilen belediye otobüsü, durakta bekleyenlerin arasına daldı. Faciada 12 kişi öldü, 7 kişinin de yaralandığı bildirildi. Faciaya sebep olan otobüsün şoförü ilk açıklamasında, "Otobüs benim kontrolümden çıktı" dedi.

01 Ekim 2015 Perşembe, 13:40
Abone Ol google-news

<video:379485>

 

Ankara'da freni boşalan bir EGO otobüsü durakta bekleyen yolcuları ezdi. Kazada ilk belirlemelere göre 12 kişi öldü, 12 kişi de yaralandı.

Cebeci Cemal Gürsel Caddesi üzerindeki kazayı gören vatandaşlar, otobüs şoförünün başka bir kaza nedeniyle sinirlenip gaza bastığını belirterek, “Fren patlama yok. Orada sürati yoktu, gaza yüklendi buraya kadar geldi. Freni sağlam” dedi.

ANKARA'DA KATLİAM! KAZA YERİNDEN İLK GÖRÜNTÜLER...

Ankara'da feci kaza sonrası yaşananlar cep telefonu kamerasında

Görgü tanıklarından birisi şunları söyledi:

“Belediye otobüsü, başka bir araçla kaza yapmış. O anda, şoförlere yolu kapatmamalarını, polis ekiplerinin 2-3 saatten önce gelemeyeceğini söyledi. Belediye otobüsünün şoförü, ‘bizim ekip gelecek, onu bekleyeceğiz’ dediler. Ondan sonra önde kazaya karışan araç sahibinin hanımı eşine bir şeyler söyledi. Eşi de duymadı. O anda ben de kaldırımda duraktaydım. Bu tarafa geçtim. Bir adım attım, asfalta indim otobüs yanımdan geçti zaten. Arkadan Ankaray’ın girişinden insanlara vurmaya başladı.”

Başka bir vatandaş ise, “İki tane otobüs yolu kapattı. Kaza yapan otobüs şoförü kızdı. Aradan geçerim hesabı bastı, insanları altına aldı. İkisi de EGO'nun otobüsleri. Fren patlama yok. Orada sürati yoktu, gaza yüklendi buraya kadar geldi. Freni sağlam” şeklinde gördüklerini anlattı.

Öte yandan kaza yerinde polisler, vatandaşlar ve basın mensupları arasında tartışma yaşandı. Gazeteciler kazanın yaşandığı alana girmek istedi. Polis, kendisine gelen emir doğrultusunda kimsenin olay yerine girmesine izin vermedi.

VALİLİK: ŞOFÖR HAKİMİYETİNİ KAYBETTİ

Vali Mehmet Kılıçlar da feci kazanın yaşandığı bölgede incelemelerde bulundu. Ankara Valiliği’nden yapılan açıklamada kazaya ilişkin şu bilgi verildi: “01 Ekim 2015 günü saat 13.30 sıralarında Çankaya-Cebeci Dikimevi Kavşağından Kurtuluş istikametine seyir halinde olan toplu taşıma otobüsü henüz belirlenemeyen bir nedenle şoförün araç hâkimiyetini kaybetmesi neticesinde otobüs durağına çarparak kaldırımda yaklaşık (80) metre sürüklenmiştir.

Kazada ilk tespitlere göre (12) vatandaşımız hayatını kaybetmiş, (12) vatandaşımız yaralanmış, (8) araç hasar görmüştür. Yaralılar (3) hastanede tedavi altına alınmışlardır. Olaya adli makamlarca el konulmuş olup, tahkikata devam edilmektedir.

Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır, yaralılarımıza da acil şifalar dileriz.“

Otomobil metro durağına daldı: 2 ölü, 2 yaralı

SAĞLIK BAKANI: ÇOK FECİ BİR KAZA...

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu kazaya ilişkin yaptığı açıklamasında, "Çok feci bir kaza. Duraktaki vatandaşlarımızın üzerine bir yolcu otobüsümüzün, fren boşalması sonucu söyleniyor...Bundan sonraki süreçte hukuksal süreçler başlar. Bizi ilgilendiren 11 vatandaşı kaybetmiş olmak üzüntü verici" ifadelerini kullandı.