AÖF için kayıt yenileme süreci başlıyor: Açıköğretim Fakültesi ders seçimi nasıl yapılır?

Ön lisans ve lisans eğitimini açıktan tamamlayan öğrencilerin gündeminde yer alan Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin Bahar Dönemi kayıt yenileme işlemleri bugün başlıyor. Peki, AÖF (Açıköğretim Fakültesi) ders seçimi nasıl yapılır?

15 Şubat 2021 Pazartesi, 13:32
Abone Ol google-news

Açıköğretim Fakültesi (AÖF), İktisat ve İşletme Fakültelerinin 2020-2021 öğretim yılı Bahar Dönemi ders seçme ve kayıt yenileme dönemi bugün başlıyor.

Ders seçme ve kayıt yenileme dönemi 26 Şubat’a kadar devam edecek. Ön lisans ve lisans eğitimini açıktan sürdüren öğrencilerin ders seçimlerini ve kayıt yenileme işlemlerini 26 Şubat 2021 Cuma günü saat 23:30'a kadar tamamlaması gerekiyor.

AÖF DERS SEÇME İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Açıköğretim için kayıt yeniletecek öğrencilere, Fakülte tarafından ders ataması yapılmayacak, öğrenci 45 AKTS krediyi geçmeyecek şekilde ders seçebilecek. Kayıt yenileme işlemi ise aof.anadolu.edu.tr adresi Ders Seçimi (Ekle/Sil) Otomasyonu bağlantısından öğrenci şifresi veya e-devlet şifresi ile yapılabilecek. Ders seçimi yapılmadan bankada ödeme bilgileri oluşmayacak ve öğrenciler kayıtlarını yeniletemeyecek.

Kayıt yenileme tarihinin son günü olan 26 Şubat 2021 tarihinde İnternet, ATM ve Mobil Bankacılığından saat 23:59’a kadar ödeme yapılabilecek. Ancak, kayıt yenileme tarihinin son günü provizyon işlemleri nedeni ile kredi kartıyla ödeme yapılamayacak. Ödeme bilgileri ders seçimi sayfasında veya yenileme işlemi sonucu dökümü alınan Kayıt Yenileme Bilgi Dökümü Sayfasında yer alacak. Ders seçimi işlemini yapan öğrenciler 2020-2021 Öğretim Yılı Bahar Dönemi Dönem Öğretim Gideri, Dönem Öğrenim Ücreti ve Dönem Öğrenci Katkı Payı ödemelerini belirlenen tarihler arasında; Kredi Kartı/Banka Kartıyla, Ziraat Bankası ATM’lerinden (kartlı veya kartsız), Mobil Bankacılık veya İnternet Bankacılığından gerçekleştirebilecek. 

Açıköğretim öğrencileri, yaptıkları ödemenin 2020-2021 Öğretim Yılı Bahar Dönemi Dönem Öğretim Gideri, Dönem Öğrenim Ücreti ve Dönem Öğrenci Katkı Payı ödemesine ait olup olmadığını mutlaka kontrol etmeli. Sadece eski borcunu ödeyen, ancak 2020-2021 Öğretim Yılı Bahar Dönemi ders seçimi işlemine göre belirlenen kayıt yenileme bedelini ödemeyen öğrencilerin kayıtları yenilenmeyecek. 

KAYIT YENİLEMENİN SON GÜNÜNE DİKKAT

26 Şubat 2021 tarihinden sonra mazeret kabul edilmeyecek ve Bahar Dönemi kayıt yenileme işlemi yapılmayacak. Bahar Dönemi kayıt yenileme süresi uzatılmayacak. Belirtilen tarihler arasında her ne sebeple olursa olsun, Dönem Öğretim Gideri, Dönem Öğrenim Ücreti ve Dönem Öğrenci Katkı Payı ödemelerini yapmayan öğrenciler, 2020-2021 Öğretim Yılı Bahar Dönemi kayıt yenileme hakkını kaybedecek. Bu yüzden öğrencilerin belirlenen tarihler arasında kayıt işlemlerini yaptırması büyük önem taşıyor.

Kayıt yenileme işlemini yapan öğrenciler ise aof.anadolu.edu.tr adresi Öğrenci Otomasyonu bağlantısından kayıtlarının yenilenip yenilenmediğini kayıt yenileme tarihleri içinde kontrol etmeli. Ayrıca kaydı yenilenen öğrenci, kayıt yenileme tarihleri içinde, ödediği dönem öğretim gideri tutarının altında olmamak şartıyla seçtiği dersi silip yerine başka bir ders seçebilir veya yeni ders ekleyebilir.

AÖF KAYIT YENİLEME ÜCRETİ NE KADAR?

Açıköğretim için kayıt yeniletecek öğrenciler için, ilgili Cumhurbaşkanlığı Kararı gereğince; sınav hizmetleri, basılı malzemeler ve diğer hizmetler karşılığı olan ve Anadolu Üniversitesince belirlenen staj/uygulama dersi bulunmayan programlarda (Açıköğretim Fakültesi Sosyal Hizmet Programı Hariç) alt limit 285 lira, Açıköğretim Fakültesi Sosyal Hizmet Lisans Programında alt limit 405 lira, tekniker unvanı verilen programlarda ise alt limit 305 lira oldu. Öğrenciler, alınan dersin kredisine göre değişen Dönem Öğretim Gideri tutarını ödeyecek.

Uygulama dersi bulunan programlara kayıt yeniletecek öğrencilerin uygulama dersini aldığı ilgili dönemde, dönem öğretim giderine her bir uygulama dersi için 80 lira ilave edilecek. Laboratuvar dersi bulunan programlara kayıt yeniletecek öğrencilerin ise laboratuvar dersini aldığı ilgili dönemde, dönem öğretim giderine her bir laboratuvar dersi için 120 lira ilave edilecek.

DERS KİTAPLARI NASIL ALINACAK?

Açıköğretim öğrencilerine ders kitapları dijital (PDF) formatta sunuluyor. Öğrenciler, ekampus.anadolu.edu.tr adresinden T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak Derslerim bölümünden dijital ders kitaplarına erişilebilecek.