Ara Güler'in fotoğrafları Seul yolcusu

Ünlü fotoğraf sanatçısı Ara Güler'in 1950'li yıllarda karanlık odada kendi eliyle bastığı ve bugüne kadar yayımlanmamış vintage baskıların bulunduğu 110 fotoğraf, 22 Kasım'da Seul'de sergilenecek.

19 Kasım 2014 Çarşamba, 16:58
Abone Ol google-news


86 yaşındaki usta fotoğrafçı Güler, 16 Ekim'de Berlin'de açılan "İstanbul’un Gözü Retrospektif 1950-2005" sergisinin yoğun ilgi görmesinin hatırlatılması üzerine, "Çektiğim fotoğrafların dünya tarafından ilgi görmesi hoşuma gidiyor. Onlar istiyor, başkaları istiyor, dünyanın her yerinden istiyorlar. Bu durum ülke için de güzel" dedi.

Berlin'de 200 fotoğrafının yer aldığı sergiyi günde 2 bine yakın kişinin ziyaret ettiğini aktaran Güler, Seul'de açılacak serginin tüm hazırlıklarının tamamlandığını anlattı.

Güler, sergilenecek eserlerin, etkinliği düzenleyenler tarafından Ara Güler Müzesi'nden seçildiğini kaydederek, bu sergide ayrıca daha önce hiç yayımlanmamış vintage baskıların yer alacağını söyledi. Vintage baskıların, çekildikten sonra 1-2 ay içerisinde basılan fotoğraflar olduğunu belirten Güler, bunların büyük kıymet taşıdığını vurguladı.

"Bu adamlar vintage baskının ne kadar değerli olduğunu biliyor. Müzede bütün duvarlar boşaldı neredeyse. Vintage kalmadı. İnşallah satılmaz" diyen Güler, sergilenecek fotoğrafların 1950'liler başta olmak üzere çok farklı yıllara ait olduğunu dile getirdi.

"Bugün sen İstanbul'u benim kitaplarımdan öğreniyorsun"

Sergi açılışına gidemeyeceğini, Seul'un çok uzak olduğunu belirten Güler, "Kendi fotoğrafımı göreceğim diye 16 saat havada gidemem. Yaş olmuş 86" dedi.

Güler, dünyanın her yerinden kendisine ve sanatına büyük saygı duyulduğunun hatırlatılması üzerine de şunları söyledi:

"İyi ki var. Demek ki bir işe yarıyoruz. Adamların işine geliyoruz. Dünyanın çok farklı yerlerine giderek, çok farklı yer görmüş ve kayda geçirmişim. Fotoğraf makinesi çok güzel bir kayıt makinesidir ve bütün bir devri öteki devre taşır. 20. asırda çekilen fotoğraflar bir asır sonra tarih olur. Bizler aslında 'hiçbir şey değiliz' gibi görülürüz ama aslında en mühim şeyi yapıyoruz. Yaşayan hayatı kaydedip öteki devre taşıyoruz. Bunları bilmeyenler orada öğreniyor. Bugün sen İstanbul'u benim kitaplarımdan öğreniyorsun. Biz İstanbul'u çekmeye başladığımız zaman İstanbul zaten bitmişti, ölmüştü. Büyük bir kadavranın ve kokmak üzere olan bir leşin üzerinde İstanbul diye yaşıyoruz."

"Şimdiki fotoğrafçılar eğitimli değil"

Yeni fotoğrafçıların dünyada eskileri kadar tanınmış olmadığı şeklinde değerlendirme yapılması üzerine Güler, "Eğitimleri yetmiyor. Neyin ne olduğunun farkında değiller. Fotoğrafı manzara diye çekiyorlar. Manzara başka, fotoğraf başka. Şimdi bizlerin dışında kalan herifler aslında fotoğraf çekmiyor bana kalırsa instagram çekiyor. Fotoğraf çektiğini zannediyor, aslında güneş batması, manzara gibi tabiat olaylarını çekiyor. Zaten dünyanın her yerinde tabiat olayı var. Güneş her yerde batıyor" diye konuştu.

"Biz, manzara fotoğrafçısı değil, yaşamı gösteren fotoğrafçıyız. Fotoğraflarımda bir anlam, mana var. Jüri üyesi olduğum bir yarışmada bakıyorum herkes güneşin batışını fotoğraflamaya çalışıyor. Güneşin doğuşunu Hazreti İsa da görmüştü, Hazreti Musa da" diyen Güler, fotoğrafçıların eğitimlerine daha fazla dikkat etmesi gerektiğini dile getirdi.

Güler, bundan sonraki planlarının sorulması üzerine, "Dünyanın her yerinden sergi ve başka etkinlikler için talepler var. Bazılarına cevap bile veremiyoruz. Beni sergi için Amerika'ya çağırıyorlar. Al götür, orada sergile sonra geri getir. Ben Amerika'ya 10 bin defa gitmişim, ne yapayım Amerika'da?" dedi.

Yaptıkları işin kayıtlarını bırakmak istediğini ve bu konuda dokümantasyon hazırlandığını kaydeden Güler, bugüne kadar 56 kitabı bulunduğunu, bunun büyük bir rakam olduğunu söyledi.

Ara Güler'in, aralarında 1950'li yıllarda karanlık odada kendi eliyle bastığı, bugüne kadar yayımlanmamış vintage baskıların bulunduğu 110 fotoğrafının yer aldığı ve küratörlüğünü Hasan Şenyüksel'in üstlendiği sergi, 22 Kasım'da Seul'de izlenime sunulacak.