Ateş altındalar

En az 10 bin çocuk silahlı çatışmalarda öldürüldü ya da sakat bırakıldı.

28 Haziran 2018 Perşembe, 23:17
Abone Ol google-news

Birleşmiş Milletler (BM), geçen yıl silahlı çatışmalarda en az 10 bin çocuğun öldürüldüğünü ya da sakat kaldığını açıkladı. New York’ta açıklanan rapora göre birçok ülkede militan gruplarca kaçırılan çocuklar asker olarak kullanılıyor. BM kayıtlarına geçen, çocuklara karşı işlenen 21 bin dolayındaki suç arasında, cinsel şiddet, okul ve hastane saldırıları ile çocukların asker olarak kullanılması da bulunuyor.

Suç kurbanları

DW Türçe’deki habere göre bu suçların 6 bini, Myanmar, Suriye ve Yemen’in de aralarında bulunduğu ülkelerin hükümet kuvvetleri, 15 bini ise diğer silahlı gruplar tarafından işlenmiş. BM’nin New York’taki merkezinde açıklanan “Çocuklar ve Silahlı Çatışmalar” raporunda Suriye’deki 2 bin 896 çocuğun suç kurbanı olduğu, Myanmar, Irak, Orta Afrika Cumhuriyeti, Güney Sudan ve Kongo’da da çocuklara karşı işlenen suçların arttığı belirtiliyor. Silahlı gruplar tarafından kaçırılan ya da cinsel saldırıya uğrayan çocuk askerlerin sayısında da artış kaydedildi.

Ölüme mahkûmlar

2016 yılındaki silahlı anlaşmazlıklar sırasında 8 bin çocuk öldürülmüş ya da sakat bırakılmıştı. Bu sayı 2017 yılında 2 bin artmıştı. BM özel temsilcisi Virginia Gamba, Suriye’nin birçok yerinde sivillerin kuşatılarak açlıktan ölüme mahkûm edildiğini söyledi. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, açıklanan rakamları derin üzüntüyle karşıladığı belirtildi.