Bahçeli: Kara harekatı hayata geçirilmeli

Terörle mücadele konusunda hükümeti acil tedbirler almaya çağıran MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ''Kış gelmeden kara harekatı bir an önce hayata geçirilmelidir" dedi.

08 Eylül 2011 Perşembe, 11:35
Abone Ol google-news

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada, terör örgütü PKK'nin menfur saldırılarının milletin tahammül ve sabır sınırını aşarak vahim bir mecraya ulaştığını bildirdi.

''Türk milletinin birliğini ve bin yıllık kardeşliğini baltalamaya çalışan kirli cinayet şebekesi ve siyasetteki uzantıları huzursuzluğun ve istikrarsızlığın çıban başları olmuşlardır'' değerlendirmesinde bulunan Bahçeli, şunları kaydetti:

''AKP hükümetinin bugüne kadar gösterdiği kayıtsızlık, ihmal ve tolerans bölücü terörün ideolojik ve lojistik ikmal kanallarını açık tutmuş ve önündeki pürüzleri birer birer kaldırarak tutunduğu zemini güçlendirmiştir. Maalesef şehitlerimizin artmasıyla hükümet cenahından gelen kararlılık beyanları şu ana kadar etkili bir sonuç doğurmamış, milletimiz öldürülen teröristlerin istatistiki bilgisinden başka bir gelişmeye şahit olmamıştır.

Başbakan Erdoğan'ın, 'bıçak kemiğe dayandı', 'sabrımız tükendi' açıklamalarıyla süslediği hamaseti ve günü kurtarmaya dönük sözleri bölücü terör çetesini ve hain eylemlerini durduramamış ve şehadetleri engelleyememiştir. Ne acıdır ki Türkiye, kimi zaman bir halı sahada top oynarken kalleşçe, kimi zaman da yolda yürürken ensesinden alçakça vurulan evlatlarımızın şehit edildiği güvensiz, karanlık ve saldırganların köşe başını tuttuğu bir ülke haline gelmiştir.''

Bahçeli, Tunceli'de başkomiser ile eşinin terör saldırısında hayatını kaybetmesinin de acı ve üzüntülerini daha da derinleştirdiğini ifade ederek, tüm şehit ailelerine ve Türk milletine başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diledi.

 

Tedbirler sıraladı

Bahçeli, hükümetin alması gereken tedbirleri de şöyle sıraladı:

''Tıpkı İsrail'e uygulandığı gibi bölücülük ve terörle mücadele konusunda bir eylem ve yaptırım planı hazırlanmalı ve arkasından da uygulanması için gereken titizlik gösterilmelidir.

Doğu Akdeniz'in dalgalarıyla mücadele etmek yerine önce Kandil Dağı'ndaki her taşın altı kaldırılmalı, terörist inleri yaşanmaz hale getirilmeli ve kış gelmeden kara harekatı bir an önce hayata geçirilmelidir.

Irak'ın kuzeyinde güvenlik kuşağı oluşturulmalı ve sınırlarımızdan sızmalara karşı uyanık ve dikkatli olunmalı, sınır karakollarının hepsi emniyetli bir hale getirilmelidir.

ABD'nin bölgedeki hesap ve hedeflerine göre değil, takip edilecek siyaset Ankara jeopolitiğinin gereklerine göre icra edilmelidir.

Bölücülük ve terör suçlarına verilecek cezalar ağırlaştırılmalı ve bu konuda tavizsiz olunmalıdır.

Demokratik açılım adı verilen yıkım projesine son verildiği açıklanmalı, İmralı canisiyle tüm görüşmeler kesilerek bugün veya gelecekte hiçbir şart altında ev hapsi ya da serbest kalma imkanı bulamayacağı duyurulmalı ve bu konuda geri adım atılmayacağı ilan edilmelidir.

PKK'ya hamilik yapan, besleyen ve kışkırtan peşmerge yönetimine haddi bildirilmeli ve hangi dilden anlıyorsa misliyle cevap verilmelidir.''