Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba: Proje herkese bedava koyun verilecek anlamına gelmiyor

GIDA, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, köye geri dönüşleri sağlamak için 300 koyun ve asgari ücret maaş projesiyle ilgili olarak, "Bu proje herkese bedava koyun verilecek anlamına gelmiyor. Bizim düşüncemiz de 'Herkese koyun verelim' değil. Merası olacak, barınağı olacak, bu işle iştigal etmiş olacak, kredibilitesi olacak. Herkese vereceğiz diye bir kaide yok" dedi.

10 Şubat 2018 Cumartesi, 16:29
Abone Ol google-newsGıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bolu Valiliği'ni ziyaret etti. Valilik önünde Bakan Fakıbaba'yı Bolu Valisi Aydın Baruş, AKP Bolu milletvekilleri Ali Ercoşkun ve Fehmi Küpçü, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, AKP Bolu İl Başkanı Nurettin Doğanay karşıladı. Fakıbaba, valilik binasında bulunan Abant Toplantı Salonu'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Fakıbaba, 'Köye Geri Dönüş Projesi' kapsamında destek olarak verilecek 300 koyun ve asgari ücret maaşla ilgili soruya şöyle cevap verdi:

"Projeyle birlikte et ithali de önlenecek. Köye geri dönüş desteği olarak verilecek 300 koyun projenin bir başlangıcı. Et ithalinin nedeni, anaç yetiştirilmemesidir. 500 bin anaç koyun diyoruz. Bu sayı 5 yıl sonra ez az 5 milyon olacak. İthalatı durduracağız derken bunun belirli sebeplerine bakıyoruz. Neden et ithal ediyoruz? Genelde insanlarımız kolay yoldan para kazanmaya kaçıyor. Besi yapmak daha basit geliyor. Beside bir bakıyorsunuz bir yılda iki kez para kazanabiliyorsunuz. Anaç yetiştirmek en azından 18 ayınızı alıyor. Bu çok önemli bir tespit. Bir hekim olarak hastalık varsa önce sebebine bakmanız lazım. Bizim et ithal etmemizdeki en önemli sebep anaç olmaması. Ana olmadığı için çocuk yok. Biz bunları artırmayı hedefliyoruz. Bu sene özellikle büyükbaşlarda düve, küçük başlarda da anaç koyun teşviklerimiz olacak."

ASGARİ ÜCRETTEN ÇOK DAHA FAZLA GELİR

Fakıbaba, projeden yararlanacak kişilerin asgari ücretten çok daha yüksek bir gelir elde edebileceklerini ifade ederek şöyle devam etti:
"Vatandaşlarımız asgari ücretini gidip de şehirde arayacağına, hastanede temizlik işçisi olacağına, doğayla baş başa, tertemiz havada, kendi sütünü, tereyağını yapıyor. Asgari ücretin çok çok üzerinde bir gelir elde ediyor. Hem kendini kalkındırıyor hem ülkeyi kalkındırıyor hem ithalatı önlüyor hem de ihracatın önünü açıyor."

HERKESE BEDAVA KOYUN YOK

Proje kapsamında herkese koyun verileceği gibi bir yanlış anlaşılmanın olduğunu kaydeden Fakıbaba, "Bu proje herkese bedava koyun verilecek anlamına gelmiyor. Bizim düşüncemiz de 'Herkese koyun verelim' değil. Merası olacak, barınağı olacak, bu işle iştigal etmiş olacak, kredibilitesi olacak. Herkese vereceğiz diye bir kaide yok. Bizim amacımız anaç hayvan sayısını artırarak, hayvan sürümüzün sayısını artırmaktır. Burada hem büyükbaşta hem de küçükbaşta bunu yapacağız. Bizim amacımız, şu anda 45 milyon olan küçükbaş hayvan sayısını istediğimiz seviyeye getirmek, 16 milyon olan büyükbaş sayımızı da bir seviyeye getirmek. Bunu için de bu işi bilen, yapan, bu işle iştigal eden, ahırı olan kişilere destek vereceğiz" dedi.

ÜNİVERSİTEYİ KAZANAN ÖĞRENCİLERE DİZÜSTÜ BİLGİSAYAR

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bolu Valiliği, Bolu Belediyesi ve Ak Parti Bolu İl Başkanlığı ziyaretlerinin ardından, Bolu Belediyesi'nin 9'uncusunu düzenlediği 'Eğitime Yüzde 100 Destek Projesi' kapsamında, üniversite öğrencilerine dizüstü bilgisayar dağıtımı törenine katıldı. Bakan Fakıbaba yaptığı konuşmada, "Türkiye'de 2002 yılı öncesinde belediyecilik denilince akla 'Yol yapalım, yolu genişletelim, asfalt yapalım, su çekelim, kanalizasyon yapalım, parklar yapalım gibi fikirler geliyordu. Ama çok şükür ki Ak Parti döneminde, Ak belediyecilikte artık bu vizyon bu işlem de değişti. Artık belediyeciliğe bakıyorum; 'Acaba eğitime nasıl katkıda bulunabilirim, geleceğimiz olan gençlerimizin önünü nasıl açabiliriz, onların huzurunu nasıl sağlayabiliriz, insanlarımızın gelirini nasıl arttırabiliriz?' deniliyor" ifadelerini kullandı.

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ise "Biz bu konuda da Türkiye'de bir ilki gerçekleştiriyoruz. 9 yıldır üniversiteyi kazanan, Bolu'daki bir liseyi bitirmiş bütün öğrencilere laptop dağıtan tek belediye Bolu Belediyesi'dir. Belediye olarak sadece üniversite kazanan öğrencilere değil, yüksek lisans ve doktorayı kazanan öğrenciler ile hafızlığı bitirenlere de laptop dağıtıyoruz. Bu öğrenciler, ilerleyen dönemde imar edilen şehirleri geliştirecek olan insanlar olacaklar" diye konuştu.

1024 ÖĞRENCİYE DİZÜSTÜ BİLGİSAYAR

Yapılan konuşmaların ardından Bolu'daki liselerden mezun olarak üniversite kazanan 1024 öğrenciye dizüstü bilgisayar dağıtıldı. Utku Can Akbay ile Hasan Can Aksoy dizüstü bilgisayarını Bakan Fakıbaba'nın elinden aldı. Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Bakan Fakıbaba'ya da dizüstü bilgisayar hediye etti. Fakıbaba, dizüstü bilgisayarı ihtiyaç sahibi bir öğrenciye verdi.