Bakan Çelik, Ferzan Özpetek'i şaşırttı

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, yönetmen Ferzan Özpetek ve ‘Metropolizm’ akımının kurucularından Ressam ve Heykeltraş Timur Kerim İncedayı ile Roma’da bir araya geldi. Bakan’ın davetinden çok memnun olduğunu dile getiren Özpetek, “38 yıldır ilk defa böyle bir şey başıma geliyor” diyerek şaşkınlığını dile getirdi.

02 Kasım 2014 Pazar, 00:11
Abone Ol google-news

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Avrupa Birliği Kültür ve Turizm Bakanları Gayriresmi Toplantısı’na katılmak için geldiği İtalya programının üçüncü gününde, alanlarında gösterdikleri başarılarla dikkat çeken Türk sanatçılarla görüşmeyi de ihmal etmedi.

Bakan Çelik, 38 yıldır Roma’da yaşayan dünyaca ünlü Yönetmen-Senarist Ferzan Özpetek ile İtalya’da 1992 yılında doğan ‘Metropolizm (Metropolismo)’ adlı resim akımının 4 temsilcisinden biri olan ve 52 yıldır İtalya’da yaşayan Timur Kerim İncedayı’yı, tarihi başkentin merkezinde konakladığı otelde kabul etti.

Davetin Bakan Ömer Çelik’ten geldiği belirtilirken, yaklaşık iki saat süren sohbete Türkiye’nin Roma Büyükelçisi Aydın Sezgin ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Başdanışmanı Abdurrahman Çelik de katıldı.

Samimi bir ortamda geçen sohbete başlarken bu davetten dolayı çok mutlu olduğunu ifade eden Özpetek’in, “Çünkü 38 yıldır ilk defa böyle bir şey başıma geliyor” demesi gülüşmelere neden oldu.

Bakan ise, gittiği ülkelerde yaşayan Türk sanatçılarla bir araya gelmeye özen gösterdiğinin altını çizdi.

İncedayı da başarılı yönetmene bu konuda katıldığını belirtirken, bu durumun, ilk defa bir bakanın burada yaşayan sanatçılara verdiği değeri, özel bir davetle gösterdiğinin işareti olduğunu söyledi.

Edinilen bilgiye göre Çelik, Özpetek’ten İtalyan sinemasına ve genel olarak bu ülkenin kültür-sanat alanına dair bilgiler aldı. Sinemanın dışında opera yönetmenliği de yapan ve La Traviata ile Aida’yı sahnelemiş olan Özpetek’in ise, kendi projelerinden bahsettiği ve Bakan Çelik’i, önümüzdeki günlerde sahneye koymaya hazırlandığı bir başka opera eserini izlemek üzere İtalya’ya davet ettiği belirtildi.

Şimdiye kadar 10 sinema filmini beyaz perdeye kazandıran Özpetek, ilk romanı Rosso İstanbul’dan (İstanbul Kırmızısı) yola çıkarak önümüzdeki haziran ayında Türkiye’de çekeceği filmi hakkında da Bakan’a bilgi verdi.

İncedayı’nın ise, Roma’daki Macro Müzesi’nde Ocak ayında açacağı sergisini anlattığı ve bunu Türkiye’de de hayata geçirebileceği mekan konusunda Bakan’dan destek istediği aktarıldı.

Türkiye-İtalya hattında önemli işleri hayata geçirmiş olan Özpetek, aynı zamanda geçen yıl 3’üncüsü düzenlenen Roma Türk Film Festivali’nin Onursal Başkanlığı’nı da yürütüyor.

Birçok kişisel ve kolektif sergiye imza atmış olan İncedayı’nın eserleri ise, Roma, New York, İstanbul, Paris, Zürih ve Cenova'nın en önemli koleksiyonlarında ve İstanbul'un birçok ünlü oteli ile yalısının duvarlarında yer alıyor.