Bakan Mevlüt Çavuşoğlu'ndan Kürt bayrağı için iki farklı açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kerkük'te Irak bayrağının yanına Irak Kürt Bölgesel Yönetimi bayrağının asılmasına ilişkin "Böyle yanlış adımları, bizim desteklememiz veya doğru bulmamız mümkün değil" açıklamasını yaptı. Aynı Çavuşoğlu, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda göndere çekilen Irak Kürt Bölgesel Yönetimi bayrağı için "Buradaki uygulama sıradan bir protokol uygulamasıdır" demişti.

29 Mart 2017 Çarşamba, 13:35
Abone Ol google-news

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Kerkük’teki bayrak tartışmasıyla ilgili TRT Haber’de yaptığı açıklamada, Kerkük’ün birçok etnik grubun yaşadığı bir şehir olduğunu belirterek, bölgede yaşanan süreci yakından takip ettiklerini anlattı.

"Biz, burada bölgesel yönetimin yaptığı oylamayı doğru bulmuyoruz. Oylamadan önce de Neçirvan Barzani’ye Müsteşarımız Ümit Bey, telefon açarak, bu konudaki düşüncelerimizi paylaştı. Kendisinin söylediği, ‘Artık oylama olur ama oylamadan ‘evet’ çıksa da biz bu bayrağı asmayı düşünmüyoruz’. O bölgenin etnik yapısını değiştirmek doğru olmaz. 'Oldu bitti'ye getirmek de hiç doğru olmaz. Tek taraflı adımların da bir faydası olmaz. Böylesine bir adımın Irak’ın geleceğine, istikrarına, güvenine de faydası olmaz. Bu atılan adımı desteklemiyoruz. Doğru bulmuyoruz" ifadelerini kullanan Bakan Çavuşoğlu, "Sorumluluk içinde herkesin davranmasını istiyoruz. Yapılan bir yanlış olduğu zaman bizim bunu kabullenmemiz mümkün değil. Böyle yanlış adımları bizim desteklememiz veya doğru bulmamız mümkün değil" diye konuşup tepkisini dile getirdi.

İSTANBUL'DAKİ BAYRAK İÇİN NE DEMİŞTİ?

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi lideri Barzani’nin 26 Şubat tarihindeki Türkiye ziyareti sırasında İstanbul Atatürk Havalimanı'nda Irak Kürt Bölgesel Yönetimi bayrağının göndere çekilmesi tartışma yaratmıştı.

Çavuşoğlu, İstanbul'daki bayrak için başlayan tartışmayla ilgili olarak, "İlk defa da yapılan bir uygulama değildir. Bu olmasın görüşüne de görüş olarak saygı duyabiliriz. Bu konuyu başka yerlere çekmek ya biz ya onlar demek doğru değildir. Buradaki uygulama sıradan bir protokol uygulamasıdır. Herhangi kasıtlı birşey yoktur" açıklamasını yapmıştı.