Bakan Nabi Avcı: 95 bin 624 öğretmene ihtiyacımız var

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 95 bin 624 öğretmene ihtiyaç olduğunu söyledi.

15 Ekim 2015 Perşembe, 16:43
Abone Ol google-newsMilli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Anadolu Ajansı Editör Masası’na konuk oldu.

Ankara’da 99 kişinin yaşamını yitirdiği katliamla ilgili değerlendirmede bulunan Avcı, şunları söyledi:

“Size karşı gizli operasyonlarla yapılmış bir hamle var, sizin önce buna cevap vermeniz, bunu savuşturmanız, sonra bundan sonra bu tür şeylere fırsat vermeyecek tedbirleri almanız gerekiyor. Zaten size karşı gizli bir operasyon yürüten insanlara karşı siz açık operasyon yürütemezsiniz.

Bu bakımdan, ilgili birimlerin bu konulardaki ketumiyetini, suskunluğunu bir zaaf alameti olarak veya kamuoyundan bir şeyleri, özellikle kendi sorumluluklarını ört bas etmek için gizleme telaşı olarak yorumlamamak gerekir."

Eğitim-öğretim yılı açılışında boykot girişimi olduğunu hatırlatan Avcı, "Halkımız bu girişime itibar etmedi, çocuklarını aslanlar gibi okullara gönderdiler. Çünkü vatandaş, devletin yanında olduğunu, kendisini koruduğunu, koruyacağını ve kendisini teröristle bir tutmadığını, tutmayacağını gördü” dedi.

Doğu ve Güneydoğu’ya atanan öğretmenlerin bölgede yaşanan gerginliğe rağmen görevlerine devam ettiğini dile getiren Bakan Avcı, "Atanan 26 bin küsur öğretmenin içinde sadece 40 öğretmenimiz görevinin başına gidemedi” şeklinde konuştu.

Öğretmen açığı konusunda da bilgi veren Avcı, şöyle dedi: "Mevcut koşullarda, yani sınıf mevcutlarımız aynı, derslik sayılarımız bu düzeyde kaldığı sürece, derslik sayısı derken şu anda inşaatı devam eden dersliklerimizi de hesaba katarak yaptığımız projeksiyonlara göre, bizim 95 bin 624 öğretmene ihtiyacımız var.”