Bakan Şimşek'ten yeni vergi önerisi: Karbon salımından ilave vergi alınsın

BaşbakanYardımcısı Mehmet Şimşek, küresel ısınma ve iklim değişikliğinin en büyük etkisinin ekonomiye olduğunu belirterek karbon salımı için ilave vergi getirilmesi gerektiğini söyledi.

30 Eylül 2017 Cumartesi, 08:54
Abone Ol google-news

BaşbakanYardımcısı Mehmet Şimşek, küresel ısınma ve iklim değişikliğinin en büyük etkisinin ekonomiye olduğunu belirterek “Karbon salımını düşürürsek ve daha az derecede küresel ısınma yaşanırsa, dünya milli gelirine etkisi yine de 21 trilyon dolar olacak. Daha kötü senaryoda, 33 trilyon dolarlık bir maliyetten bahsediliyor. Enerji tüketimi çok kritik. Yenilenebilir enerjiye daha çok ağırlık vermeliyiz. Çevreye dost ürünler kullanmak için standartlar geliştirmeliyiz. Bu alanda finansmanı artırmamız lazım. Karbon salımını kontrol etmek için ilave vergiler getirmemiz lazım. Burada kamu-özel iş birliği de son derece önemli” diye konuştu.

 Karbon salımına ilave vergi gerekli

Şimşek, “İklim Değişikliğiyle Mücadele ve Finans Sektörü” temasıyla düzenlenen 5. Sürdürülebilir Finans Forumu’nda yaptığı konuşmada, dünya milli gelirinin geçen yıl yaklaşık 75 trilyon dolar olduğunu belirterek, "Küresel ısınmayı 2 dereceyle sınırlamak için yenilenebilir enerjiye her yıl 1 trilyon dolarlık yatırım yapmamız lazım. Sürdürülebilir kalkınma hedeflerini gerçekleştirmek için de 5-7 trilyon dolar arasında bir harcama gerekli. Yani küresel milli gelirin sadece yüzde 10'unu bu alana kanalize edilebilirsek başarabiliriz. Aslında kaynak var" dedi. Şimşek, 2038 yılında bütün dünyada satılan arabalar arasında elektriklilerin oranının içten yanmalı motorlulardan da fazla olacağını ifade ederek, Türkiye’de elektrikli arabaları teşvik etmek için bir model geliştirdiklerini bildirdi. Şimşek, "Belki sokaktaki vatandaş haklı olarak şikayet ediyor ama biz özellikle fosil yakıtları ve taşıtları çok yüksek vergilendiriyoruz. Dünyada bu anlamda da ön plandayız" diye konuştu.