‘Bakara’yı pasta yapıp yemişler!

Tokat Zile’de Kutlu Doğum Haftası kapsamında Zile Müftüsü İlyas Akyazı’nın Kuran şeklinde yaptırılan pastayı kestiği, sonra da beraberindekilerle yediği ortaya çıktı. Pastanın üzerinde Bakara suresinden bir bölüm vardı. İki yıl önceki olayın görüntüleri sosyal medyaya bomba gibi düştü. Egemen Bağış’ın “Bakara makara” sözleri akıllara geldi.

19 Nisan 2015 Pazar, 23:13
Abone Ol google-news

Tokat Zile’de iki yıl önce Kutlu Doğum Haftası kapsamında Zile Müftüsü İlyas Akyazı’nın Kuran şeklinde yaptırılan pastayı kestiği, sonra da beraberindekilerle birlikte yediği ortaya çıktı. İki yıl önceki olayın görüntüleri dün sosyal medyaya düştü ve büyük tepkilere yol açtı. Sosyal medyadan gelen tepkiler üzerine skandal fotoğraflar ve haber siteden kaldırıldı. Diyanet İşleri Başkanlığı da bir açıklama yaparak, “Bu görüntüler asla kabul edilemez olup, konuyla ilgili gerekli inceleme başlatılmıştır” dedi.

Siteye “Kutlu Doğum Pastası” başlığıyla koyulan duyuruda “Kutlu Doğmu Haftamızın ilçe merkezindenki açılışını 15 Nisan 2013 Pazartesi günü sat 10.00’da Kutlu Doğum Pastası keserek gerçekleştirdik” deniliyordu.

Diyanet’ten inceleme

Bunun üzerine bir açıklama yapan Diyanet İşleri Başkanlığı, “müftülükte Kuranıkerim tasarımlı pasta kesildiği” iddialarına ilişkin inceleme başlatıldığı bildirildi. Başkanlıktan yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Görüntüler, iki sene önce Kur’an kursu öğrencileri tarafından gerçekleştirilmiş olsa da Kutlu Doğum’un ve Kuranıkerim’in ruhuna ve mehabetine asla uygun değildir. İki yıl önce Kuran kursu öğrencileri tarafından hazırlanan etkinlikle ilgili habere konu olan söz konusu görüntüler, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından asla kabul edilemez olup, konuyla ilgili gerekli inceleme başlatılmıştır.”

BAKARA MAKARA

Olay dün sosyal medyada patlayınca, kesilen Kuran sayfasının Kuranıkerim’in “Bakara Suresi”ne ait olduğu iddiası ortaya atıldı. Bu iddia gündeme gelince, eski Bakan Egemen Bağış’ın bir gazeteciyle yaptığı konuşma nedeniyle gündeme gelen “Bakara-makara” tartışmaları da başladı. Bunun üzerine eski bir müftü olan CHP’li İhsan Özkes’e başvurduk. Özkes, sağdaki sayfada “Fatiha Suresi”nin, sol tarafta ise “Bakara Suresi’nden” “Ayetel Kürsi” bulunduğunu doğruladı.