Bal üretimi düşecek

Kış mevsiminin sert geçmesi ve bahar dönemi yağışlarının yetersiz kalması nedeniyle bu yıl bal veriminin düşük olacağı bildirildi.

25 Haziran 2012 Pazartesi, 12:54
Abone Ol google-news

Aksaray Arıcılar Birliği Başkanı Mithat Kasal, arıların bu yıl ilk beslenme sürecini, ayçiçeklerini dolu yağışı vurduğu için boş geçtiğini belirterek, Koçaş Tarım İşletmeleri'nde ekili olan fiğ alanları da doludan zarar gördüğü için arıcıların farklı konaklama yerlerine gitmek durumunda kaldığını ifade etti.

İkinci bal toplama sürecinin ise önümüzdeki hafta başladığını dile getiren Kasal, şöyle devam etti:

''Arılar, Hasandağı'nda beslenecek ve bu yılın ilk bal hasadı da başlamış olacak. Ancak bahar yağışları beklentiyi karşılamadığı için Hasandağı'nda bu yıl bitki çeşitliliği az. Bu durumun bal üretimini olumsuz etkileyeceğini düşünüyoruz. Bilhassa son zamanlarda kültür bitkileri ile yem bitkilerinin ekilişinin artması arıcılığı olumlu yönde etkilemişti. Ancak kış çok sert ve uzun geçti. Bahar döneminde ise yağış az oldu. Yağışın az oluşu, tabiattaki otların kökleşmesine izin vermedi. Kır çiçeği diye adlandırdığımız tabii flora zayıfladı. Arıcıların en çok faydalandığı Koçaş Tarım İşletmeleri'ndeki fiğ ekili alanlar dolu yağışından zarar görünce, arıcılar farklı konaklama bölgelerine gitmek durumunda kaldı.''

Aksaray'da 20 bin civarında arılı kovan bulunduğunu belirten Kasal, yıllık bal üretiminin floranın çok iyi olduğu yıllarda 400 ton, floranın çok kötü olduğu yıllarda ise 180–200 ton civarında olduğunu söyledi.

Geçen yıl 350 ton bal hasadı yapıldığını anımsatan Kasal, ''Aksaray'da yılda 3 kez bal hasadı yapılıyor. Bunlardan ilki haziran ayının ilk iki haftası içerisinde gerçekleştiriliyor. Bu süre içinde arılar ayçiçeklerinden bal üretiyor. İkinci dönem ise temmuz ayının ilk haftası. Bu haftada arılar Hasandağı'ndaki bitkilerden beslenerek bal veriyor. Son dönem ise temmuz ayının son haftası. Bu haftada ise arılar yoncalardan beslenerek üçüncü kez bal veriyor'' diye konuştu.