Balbay: Hukuka rağmen tutukluyum!

Balbay: Anayasa Mahkemesi’nin kararına uymayacaklarsa neye uyacaklar?

06 Aralık 2013 Cuma, 21:11
Abone Ol google-news

Anayasa Mahkemesi’nin kararının ardından, avukatlarının İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne tahliye talebinde bulunduğu gazetemiz yazarı ve CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, bundan sonraki beklentisini “Anayasa Mahkemesi’nin kararına uymayacaklarsa acaba neye uyacaklar? Artık ben bugünden sonra her türlü hukuka rağmen tutukluyum” sözleriyle dile getirdi.

Anayasa Mahkemesi’nin hakkında verdiği kararın ardından tahliye edilmeyi bekleyen Balbay, önceki akşam saatlerinde CHP’nin Cezaevi İnceleme Komisyonu üyeleri Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Manisa Milletvekili Özgür Özel, Muğla Milletvekili Nurettin Demir ve Erzincan Milletvekili Muharrem Işık ile görüştü. Balbay, CHP’li milletvekillerine “Anayasa Mahkemesi’nin kararına karşı tutukluluğumun ikinci günündeyim. Anayasa Mahkemesi’nin kararına uymayacaklarsa acaba neye uyacaklar? Artık ben bugünden sonra her türlü hukuka rağmen tutukluyum” görüşünü dile getirdi.

Balbay, milletvekillerine, 2004’ten beri Türkiye’de var olan gerilimi yazdığına dikkat çekerek, Taraf gazetesi yazarı Mehmet Baransu’nun son dönemde yazdığı belgelerin, kendi yazdıklarının haklılığını ve gerçekliğini ortaya koyduğunu söyledi. Balbay, CHP heyetine şu değerlendirmeyi yaptı:

“1985’ten sonra elime silah almadım, yaşamım boyunca şiddeti savunmadım. Yaşamım boyunca darbeyle, darbecilerle ilişkim olmadı ama şimdi bu iddialar nedeniyle buradayım. Anayasa Mahkemesi, milletvekilliği yapsın diyor. ‘Balbay, ben hep gazetecilikten tutukluyum’ diyordum. Önce ‘Zaman’ sonra Anayasa Mahkemesi beni haklı çıkardı.”

Balbay, CHP tarafından hazırlanan tutuklu milletvekilleri raporuna göre kendilerinden önce tutukluyken vekil seçilen herkesin tahliye olduğunu anımsatarak, “Dünyada ve Türkiye’de örnekleri var, ancak seçilip de içeride kalan sadece biziz. Bu bile bizim ne kadar haksızlığa uğradığımızın kanıtıdır” diye konuştu.