Barış Yarkadaş'tan sınıfta tekbirli selam tepkisi: AKP ve MEB laikliğe savaş açtı

İstanbul'daki bir özel okulda çekilen görüntüleri Meclis'e taşıyan Yarkadaş, "AKP ve MEB tarikatların emir kulu haline geldi" dedi.

20 Eylül 2017 Çarşamba, 12:36
Abone Ol google-news

<video:827630>

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, "Okullar MEB eliyle gericiliğin laboratuvarı haline getirildi. AKP bir kuşağı yok ediyor. Buna karşı laikliği kararlılıkla savunacağız" ifadesini kullandı. Yarkadaş, AKP ile MEB'in Atatürkçülüğü yok etmek için eşgüdüm içinde hareket ettiğini de savundu.

 İSMET YILMAZ'A SORDU

 İstanbul'da okulların açıldığı gün çekilen bir videoda öğrencilerin tekbir getirdiği görüntüler TBMM'ye taşındı. CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'a yönelttiği soru önergesinde "Bu uygulama İçin siz mi talimat verdiniz? Okul müdürleri laiklik karşıtı eylemler için cesareti sizden mi alıyor?" sorusunu yöneltti.

 Okulların AKP'nin gerici ve çağdışı uygulamalarının laboratuvarı haline geldiğini belirten Yarkadaş, "AKP iktidarı, sorunları çözemeyince dizginlerinden boşaldı ve din sömürüsünü zirveye taşıdı" dedi.

 "MALEZYA MODELİ"

 Okulda çekilen görüntülerin tüm yasa ve yönetmeliklere aykırı olduğunu belirten Yarkadaş, "Türkiye'ye AKP eliyle Malezya modeli dayatılıyor. Buna tüm gücümüzle direnecek, Türkiye'nin geleceği olan çocukları tarikat ve cemaatlere yem etmeyeceğiz" diye konuştu.

 Evrim'e ilişkin derslerin kaldırılıp zorunlu din dersi saatlerinin artırıldığını da hatırlatan Yarkadaş, "Okullarda bilim sıfırlandı. Müfredattan Atatürk çıkarıldı. Bilimden boşaltılan alan hurafelerle dolduruldu. AKP ve MEB, bilime, laikliğe ve dolayısıyla demokrasi ve özgürlüklere savaş açtı" ifadesini kullandı.

 "SÖYLEYECEK SÖZLERİ KALMAYINCA..."

 MEB'in, AKP'nin gerici ve çağdışı politikalarının taşıyıcısı olduğunu da belirten Yarkadaş, "Halka söyleyecek sözler kalmadığı İçin, amansız bir din sömürüsüne giriştiler. Çoluk çocuğa musallat oldular. FETÖ'den boşalan yerleri başka cemaat ve tarikatlara teslim ettiler. Gerici bir zaman dilimine soktular Türkiye'yi... Ama buna teslim olmayacak, laiklikten vazgeçmeyeceğiz" dedi.

 AKP'nin tüm okulları arka bahçesi haline getirmek için uğraştığını belirten Yarkadaş, "Okulları kendilerine taban yaratacak bir alan olarak görüyorlar. Bu yüzden artık kontrolsüz bir şekilde hareket ediyor ve laikliği bilmeyen / tanımayan ve ona düşman olan kuşaklar yetiştirmek istiyorlar" diye konuştu.

 "SAVCILAR NEYİ BEKLİYOR?"

 Cumhuriyet Savcılarını da göreve çağıran Yarkadaş, "İstanbul'da bir özel okulda çekilen görüntüler, anayasayı ayaklar altına almaktır. Görevinizi yapın ve sorumlular hakkında soruşturma açın! Sizler cumhuriyetin değerlerini korumakla yükümlüsünüz" dedi.

 Yarkadaş ailelere de seslenerek "Gericiliğin, aydınlığa savaş açtığı bir dönemden geçiyoruz. Çocuklarımızın tarikat ve cemaatlerin tuzağına düşmemesi için birlikte mücadele edelim" ifadesini kullandı.

 Yarkadaş, AKP'li Bakan İsmet Yılmaz'a "Ettiğin yemine bağlı kalmamakta kararlı isen istifa et" çağrısında da bulundu. CHP'li vekil, AKP'yi de uyararak "Gün gelir laikliği ve demokrasiyi çok ararsınız" uyarısında da bulundu.

 AKP'Yİ UYARDI

AKP'ye "Türkiye'ye Malezya modelini dayatarak büyük kötülük yapıyorsunuz" diye seslenen Yarkadaş şöyle konuştu:

"Laikliği yok etmek, size hiçbir şey kazandırmadığı gibi; Türkiye'ye de çok şey kaybettirir. Evet farkındayız; işsizliği çözemiyorsunuz; dünyadan izole oldunuz. Halka söyleyecek bir sözünüz de kalmadı. Bu yüzden sözde İslami eğitimle kitleleri yanınızda tutmaya çalışıyor, tarikat ve cemaatler ne derse onu yapıyorsunuz. Ama unutmayın ki; çıkış burada değil, laiklik ve demokrasidedir. Çocuklarımızdan elinizi çekin. Onların bilimsel ve demokratik bir eğitim almasını sağlayın."