Başakşehir’i kim kolluyor?

Antalya maçında hakem VAR’a gitmedi, aleyhteki penaltı verilmedi, taraftar öfkeli.

20 Şubat 2019 Çarşamba, 04:30
Abone Ol google-news

Lider Başakşehir’in Antalyaspor’u tek golle yenerek en yakın rakibiyle arasındaki 6 puanlık farkı koruduğu maça yine hakem hataları ve VAR uygulaması damgasını vurdu. Orta hakem Mete Kalkavan’ın Başakşehirli Robinho’nun rakibine arkadan attığı tekmeye ilgisiz kalması, Emre Belözoğlu’nun rakibine dirsek attığı pozisyonu ve sonrasında karıştığı itiş kakışı kart vermeden geçmesi, son dakikada Doukara’ya yapılan penaltının verilmemesi, futbol dünyasında “Başakşehir’i gizli bir el koruyor” diye yorumladı. Bu tartışmalı pozisyonlarda VAR’a hiç gitmeyen Mete Kalkavan ile VAR ve AVAR ekibindeki hakemlerin Başakşehir’i kolladığı ifade edildi. Başakşehir’in son haftalarda oynadığı 4 maça Arda Kardeşler’in VAR hakemi olarak atanması ise kafalarda soru işareti yarattı. Arda Kardeşler’in kendisinden daha fazla maç tecrübesi bulunan hakemlere VAR hakemi olarak atanmasının da bir ‘tesadüf’ olamayacağı belirtildi. Yayıncı kuruluşun bu tartışmalı pozisyonları es geçişi, spor programlarının Başakşehir maçındaki pozisyonları gündeme getirmemesi, twitter başta olmak üzere tüm sosyal medyada öfke ile karşılandı.

İŞTE O HATALAR

Hakem Mete Kalkavan maçın 19. dakikasında sol kanatta bir taç pozisyonunda Arda Turan’dan çıkan topta taç atışını Başakşehir’e verdi. Arda Turan’ın topun kendisinden çıktığını söylemesine rağmen itirazda bulunan Antalyalı Nazım Sangare’yi sarı kartla cezalandıran Kalkavan taç atışında da kararını değiştirmedi. Taç atışıyla başlayan oyun sonrası Başakşehirli futbolcular topu Antalyasporlulara teslim etti. Günün en iyi isimlerinden olan Nazım ise, maçın büyük bir bölümünde sarı kartla maça devam etmek zorunda kaldı.

Maçın ilk yarısında skor 1-0 Başakşehir lehineyken Emre Belözoğlu, orta sahada rakibine attığı dirsek sonrası sinirlerine hakim olamadı. Mete Kalkavan, deneyimli futbolcuyu sakinleştirmeye çalışırken, hakemden kurtulmayı başaran Emre, rakibi Charles’ın üstüne yürüdü. Araya giren futbolcular Belözoğlu’nu güçlükle sakinleştirdi. Kaptan Emre, pozisyonu sarı kart görmeden geçiştirmeyi başardı.
İkinci yarıda Başakşerli futbolcu Robinho, Antalyalı Nazım’a sert bir müdahelede bulundu. Brezilyalı Robinho’nun, arkadan yaptığı müdahele sonucu Sangare’nin aşil tendonuna basmasını es geçen Kalkavan, pozisyonda faule gerek görmedi. Pozisyon ‘VAR’ hakemleri tarafından da es geçildi.
Maçın son bölümünde oyuna sonradan giren Doukara, Başakşehir ceza sahası içinde yerde kaldı. Doukara’nın Serdar Taşçı’yla çıktığı kafa topu mücadelesi sonrası Mete Kalkavan devam kararı verdi. VAR hakemleri bu pozisyonu da incelemeye değer görmeyerek maçın orta hakemine bir uyarıda bulunmadı.