Baykal-Erdoğan görüşmesinin perde arkası... Kılıçdaroğlu rahatsız

Tayyip Erdoğan ile CHP milletvekili Deniz Baykal arasındaki görüşme, seçim gecesi ‘Cumhurbaşkanı meşruiyetini yitirdi’ açıklamasını yapan CHP yönetimini rahatsız etti.

11 Haziran 2015 Perşembe, 10:49
Abone Ol google-news

Koalisyon senaryolarının gün geçtikçe hararetlendiği Ankara’da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal arasında sürpriz bir görüşme gerçekleştirildi. Görüşme, seçim gecesi Cumhurbaşkanı’nın “meşruiyetini yitirdiği”açıklamasını yapan CHP’de rahatsızlık yarattı. Baykal ile Erdoğan arasında Erdoğan’ın ikametgah olarak kullandığı Dışişleri Konutu’nda kulisleri hareketlendiren görüşme 12.30’da başladı. Görüşme için Baykal önceki gece yarısı 24.00 sıralarında bir “aracı” tarafından arandı ve Erdoğan’ın görüşme talebini kendisine iletildi. Önce “talep Baykal’dan geldi” açıklaması yapan Saray kaynakları ise görüşmenin ardından,“düzeltme” yapıp, talebin Erdoğan’dan geldiğini doğrulamak zorunda kaldı. Baykal’ın buluşma öncesi Köşk’ten görüşmenin kamuoyuna duyurulmasını istediği öğrenildi. Görüşme talebini Kılıçdaroğlu’na ileten Baykal, Erdoğan görüşmesinin CHP’lilerin “Kaçak Saray” olarak nitelendirdiği AOÇ’de gerçekleştirilmemesi hassasiyetine uyulması ön şartıyla görüşme için onay aldı. Dışişleri Konutu’nda Erdoğan’la yaklaşık 2 saat 15 dakika başbaşa görüşen Baykal, çıkışta açıklamalarda bulundu.

Her türlü çözüm

Cumhurbaşkanı’nın Meclis’te geçici başkan olarak başkanlık görevi yapacak bir milletvekili olarak kendisiyle bir değerlendirme yapma ihtiyacı duyduğunu belirten Baykal, koalisyon tartışmalarıyla ilgili olarak “Burada benim bir koalisyon görüşmesi yapma konumum yok. Olamaz”ifadelerini kullandı. Baykal, Türkiye’nin seçim sonrası yaşanan belirsizlik ortamını bir an önce aşması gerektiğini, Erdoğan’ın da aynı düşüncede olduğunu söyledi. Baykal, “Her türlü koalisyon çözümüne açık bir anlayış içinde olduğunu gördüm. Muhalefetin kendi arasında bir koalisyon oluşturmasına bir itirazı olmadığını gördüm” dedi. Baykal, erken seçim tartışmaları konusunda da “Erken seçim tercih edilen bir çözüm değil. Bu herkes için böyle. Seçimde millet iradesini ortaya koydu. O irade çerçevesinde çözüm oluşturma ihtiyacı var. Herkes, bu ihtiyacın farkında. Bu ihtiyacın gereğini yerine getirmek lazım” dedi.

‘Erdoğan’ı mutlu etti’

Baykal, Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ardından, Genel Merkezi’ne giderek, Genel Başkan Kılıçdaroğlu ile de yaklaşık 1 saat süren bir görüşme yaptı. Alınan bilgilere göre Baykal, Kılıçdaroğlu’na Erdoğan görüşmesinin detayları hakkında bilgi verdi ve Saray’ın 7 Haziran sonrası duruşunu aktardı. CHP kulislerinde Baykal’ın AKP ile CHP arasında “Büyük Koalisyon” kurulması için aracı olduğu iddiası gün boyu dolaştı. Ancak bu iddia taraflarca kesin bir dille yalanlandı. CHP kulislerinde Baykal’ın bu çabasını “rol çalmak” biçiminde değerlendiren bazı yöneticiler de oldu. Görüşmede erken seçim ve koalisyon konularında uzun uzun senaryo değerlendirmesi parti kulislerinde “Erdoğan’ı devreye sokan ve onu mutlu eden tablo” şeklinde değerlendirildi. Bazı üst düzey yöneticiler, “Seçim sonuçları seçmenin yüzde 60’ının Erdoğan’sız bir süreç istediğini ortaya koydu. Dolayısıyla görüşmede koalisyon, erken seçim gibi Erdoğan’ın dışarıda kalması gereken konuların ele alınması Erdoğan’ın istediği bir tablodur ve onu devreye sokmak anlamına gelir” yorumunu yaptı. Parti Sözcüsü Haluk Koç’un seçim gecesi yaptığı konuşmadaki “Artık Cumhurbaşkanlığı meşruiyetini yitirmiştir” sözlerini anımsatan üst düzey yöneticiler, buluşmanın Kılıçdaroğlu’nun onayıyla gerçekleşmesine karşın, benimsenmediğine dikkat çekti. Yöneticiler,“Erdoğan’ın olmadığı bir süreç isterken, bir CHP’li tarafından doğrudan Cumhurbaşkanı ile görüşülmesi, hem seçmenin tercihlerine, hem de parti ahlakına ters düşmüştür” yorumunu yaptı.

Halk TV’de operasyon

Baykal’ın sürpriz görüşmesini parti yönetimindeki bu görüşler doğrultusunda eleştiren bir isim de partiye yakınlığıyla bilinen Halk TV programcısı Ümit Aslanbay oldu. Ancak Aslanbay’ın işine gün içinde son verilmesi dikkat çekti.

12 yıl sonra baş başa

Erdoğan’ın meclisin geçici başkanı olarak Baykal ile ön görüşme yapması bir ilk olarak biliniyor. Teamüller gereği böyle bir zorunluğun olmadığı da belirtiliyor.Erdoğan ile Baykal, 12 yıl önce de yine kritik bir görüşme için bir araya gelmişti. Beylerbeyi Bosphorus’ta gerçekleşen görüşmenin ardından AKP, CHP’nin de desteği ile Anayasa değişikliği yapmış ve Erdoğan’ın milletvekili olması önündeki engel kaldırılmıştı.

Demediğini bırakmamıştı

Erdoğan, daha önce, Baykal’ı sert sözlerle eleştirmişti: l Erdoğan, Baykal’a ait olduğu iddia edilen kasedin yayımlanıp, genel başkanlıktan ayrılması sürecinde, “Bak Hacı Bektaşı Veli diyor ki; eline, beline, diline, hâkim ol diyor. Bundan önceki beline hâkim olmadı, gitti. Bu özel değil, genel” demişti. l Erdoğan, 2009’da Kırklareli’de de Baykal için “Eserle konuş, eşek bile bir semer bırakıyor geride” demişti. l Erdoğan, “Çocuklarımızın ahlakını bozacaksın, eğer küfredeceksen, gece 12’den sonra et” demişti.

Erdoğan’ın Baykal’a ait olduğu ileri sürülen kaseti izlerken görüntülendiği iddia edilmişti.

Erdoğan’dan ‘anlamlı’ iki formül

Erdoğan ile Baykal arasında yapılan görüşme Ankara kulislerinde gün boyu tartışıldı. Cumhuriyet’in Saray ve CHP’den edindiği bilgiler çerçevesinde Erdoğan’ın kafasındaki temel formül “erken seçim.” Ancak Erdoğan, bu seçeneğin gerek Türkiye’ye yükleyeceği maliyetin, gerekse AKP’ye getirebileceği sürprizlerin de farkında. Bu çerçevede “anlamlı koalisyon tablosu” ortaya çıkarsa Erdoğan, erken seçimi zorlayacak bir tavır içerisinde olmayacak. Saray’ın“anlamlı” olarak nitelediği formüller ise ikiden fazla değil.

Bunlardan birincisi Başbakan Davutoğlu’nun kuracağı hükümet senaryosu. Davutoğlu hükümeti kurabilirse sorun çözülüyor. Bu çerçevede AKP’nin önceliğinin MHP olduğu yorumları yapılıyor. Davutoğlu, eğer hükümeti kurma görevini yerine getiremezse Erdoğan bu kez görevi Kılıçdaroğlu’na verecek. Bu çerçevede Erdoğan’ın “Hükümeti kurma görevini önce Ahmet Bey’e sonra Kemal Bey’e veririm. Kurulursa kurulur, yoksa erken seçime gidilir” görüşünde olduğu öğrenildi.Ancak Kılıçdaroğlu da sonuca ulaşamazsa Erdoğan’ın kafasındaki “erken seçim” formülü“tek formül” haline gelebilecek. Bu noktada Baykal’ın da Erdoğan’a “Erken seçim demokratik yorgunluğa neden olur. Katılımın bu derece yüksek olduğu bir seçimin ardından erken seçim doğru olmaz” telkininde bulunduğu öğrenildi. Erdoğan’ın azınlık hükümetine soğuk baktığı belirtiliyor.