Belki Rusya çözer! Karlov suikastında flaş detaylar... Katil kimi ziyaret etti?

Rus Büyükelçi Karlov’un, çevik kuvvet polisi Mevlüt Mert Altıntaş tarafından Ankara’nın göbeğinde öldürülmesinden sonra soruşturmaya Rusya da dahil oldu. Dün Ankara’ya gelen 18 kişilik Rus heyet, hem Büyükelçi’nin hem de suikastçının otopsisine katıldı. İncelemede Büyükelçi’nin vücuduna 9 kurşunun isabet ettiği tespit edildi. Rus heyet otopsinin ardından olay yeri incelemesi yaptı.

21 Aralık 2016 Çarşamba, 05:41
Abone Ol google-news

<video:648296>

Rusya’nın Ankara Büyükçelçisi Andrey Karlov’un öldürülmesine ilişkin soruşturma Rusya’dan gelen heyetin katılımıyla çok yönlü devam ediyor. Saldırı sırasında “Benim buradan ölüm çıkar” diyen saldırganın eyleminin planlı olduğu belirtilirken başta FETÖ olmak üzere terör örgütleri ile bağlantısı araştırılıyor.

Soruşturmada yeni bilgiler ortaya çıktı. Buna göre Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeki (ÇSM) fotoğraf sergisi 16 Aralık’ta açıldı. Altıntaş, 14 Aralık günü ÇSM’ye 300 metre yakındaki oteli arayarak rezarvasyon yaptırdı. Görgü tanıkları, 16 Aralık’taki açılış sırasında Altıntaş’ın sergiye geldiğini, bir süre dolaştığını söyledi. Altıntaş’ın sergide ya büyükelçiyi aradığı ya da keşif yaptığı tahmin ediliyor. Rus Büyükelçiliği serginin resmi açılışını 19 Aralık’ta yapma kararı aldı. Altıntaş, saldırıdan bir gün önce yani 18 Aralık’ta Atatürk Bulvarı üzerindeki otelde 214 numaralı odada kaldı. Ertesi gün 18.30’da başlayan açılış için otelden çıkan Altıntaş, yürüyerek ÇSM’ye geldi.

X-Ray’den geçmedi

Güvenlikler, X-Ray cihazından geçmeyen Altıntaş’ı uyardı. Saldırgan, bunun üzerine polis kimliğini göstererek içeri girdi. Karlov’un ölü muayene tutanağına göre vücuduna 9 kurşun isabet etti. Kamera kayıtlarını inceleyen savcılık ve emniyet birimleri, saldırganın 11 el ateş ettiğini tespit etti. Karlov’da 11 kurşun yarası bulunduğu, bunlardan ikisinin giriş- çıkış yarası olabileceği bildirildi.

Rus heyet de otopside

Karlov’un ve Altıntaş’ın cesetleri otopsi için dün Keçiören Adli Tıp Kurumu’na götürüldü. Kanından numune alınan Altıntaş’ın suikast öncesi özel bir ilaç kullanıp kullanmadığı araştırılacak. Rusya’dan gelen ve içinde savcı, adli tabiplerden ulaşan 18 kişilik heyet de Adli Tıp’taki işlemlere katıldı. Heyet, saldırının gerçekleştiği ÇSM’ye de giderek incelemelerde bulundu.

Avukat gözaltında

Altıntaş’ın, Keçiören’e bağlı Kalaba Mahallesi’nde avukat S.Ö. adlı arkadaşıyla aynı evi paylaştığı öğrenildi. İstanbul’da olduğu belirlenen S.Ö, burada gözaltına alındı. Altıntaş’ın 15 Temmuz’un ardından geçici olarak görev yaptığı Diyarbakır’da aldığı izin belgesinde gösterdiği Ankara Demetevler Mahallesi’ndeki evde 3 polisin oturduğu tespit edildi. Polislerin ifadesi alındı.

7 kişiye daha gözaltı

Altıntaş’ın memleketi Aydın’ın Söke ilçesinde yaşayan 5 akrabası önceki gece gözaltına alınmıştı. Polis dün dayısı Hasan Furucu’yu gözaltına aldı. Furucu’nun, FETÖ ile bağlantılı olduğu gerekçesiyle kapatılan American Turkish Academiy Okulları’nın Kuşadası şubesinin müdürü olduğu belirtildi. Akşam da Altıntaş’ın İzmir’deki Rüştü Ünsal Polis Meslek Yüksek Okulu’nda okuduğu yıllarda bağlantıda olduğu ve aynı okulun yemekhanesinde çalışan Süleyman Ergen ile birlikte toplam 6 kişi daha gözaltına alındı.

Ankara’da kimi ziyaret etti

Saldırgan, Diyarbakır’dan Ankara’ya gelmeden önce uçak biletini 14 Temmuz’da aldı. Kendisine izin veren dönemin Çevik Kuvvet Şube Müdürü’nün FETÖ soruşturması kapsamında tutuklu olduğu belirtildi. Altıntaş’ın 16-17 Temmuz tarihlerinde Ankara’da nereye gittiği, kimlerle görüştüğü araştırılıyor.

Büyükelçilik önüne gitti mi

Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği önünde 13 Aralık akşamı Halep protestosu yapılmıştı. Bu protesto sırasında güvenlik amacıyla büyükelçilik önünde çevik kuvvet görevlendirilmişti. Bunlar arasında Altıntaş’ın olup olmadığı bilinmiyor. Sputnik, NTV’ye dayandırdığı haberde, Altıntaş’ın o eylemde Rusya Büyükelçiliği’ni korumakla görevlendirilen ekipte yer aldığını iddia etti. Altıntaş’ın bir gün sonra 14 Aralık’ta otel rezarvasyonu yapması dikkat çekti.

FETÖ iddiası ‘ciddi’

Savcılık kaynakları, saldırının organize ve planlı olduğuna dikkat çekti. Kaynaklar, saldırganın dayısının FETÖ bağlantılı bir okulda yöneticilik yaptığını, gözaltına alınıp serbest bırakıldığını anımsattı. Altıntaş’ın da Aydın’da FETÖ gerekçesiyle kapatılan Körfez dershanesine gittiğine dikkat çeken kaynaklar, bütün bunların önemli olgular olduğunu kaydetti. Altıntaş’ın adının İstanbul’da yürütülen bir FETÖ soruşturmasında da geçtiği öğrenildi. Soruşturmada ifade veren bir polis, Altıntaş’ı kaldığı bir ‘ışık evi’nde gördüğünü söyledi. Öte yandan AP’ye konuşan hükümetten üst düzey bir yetkili, “Tamamen profesyonelce ve çok iyi planlanmış” olarak tanımladığı suikast için “tek adam işi değil” ifadesini kullandı.