Beltaş işçileri grevde

Beşiktaş Belediyesi'nin iştiraki BELTAŞ AŞ'de park, bahçe, temizlik ve bakım işlerinde çalışan DİSK'e bağlı Genel-İş üyesi 239 işçi greve çıktı.

29 Ağustos 2014 Cuma, 13:17
Abone Ol google-news

Levent'teki Beşiktaş Belediye Başkanlığı önünde bir araya gelen ve "İşimizi, ekmeğimizi geri istiyoruz", "İşçi kıyımına son" yazılı pankartlar açan işçiler, "Direne direne kazanacağız", "İnadına sendika, inadına DİSK", "İş, ekmek yoksa barış da yok" ve "İşçiyiz haklıyız kazanacağız" şeklinde sloganlar attı.

İşçilere destek veren DİSK Genel Başkanı Kani Beko, belediye binasında, yetkilileriyle yaklaşık bir saat görüştü.

Belediye binasından çıkışta basın mensuplarına açıklama yapan Beko, Genel-İş'in, toplu iş sözleşme görüşmeleri devam ederken, işçilerin iş akitlerinin feshedileceğine dair belgeleri tebliğinin ve ardından belediyenin uzlaşmaz tavrı ve anlaşmaya yanaşmayan tutumu karşısında grev kararı aldığını hatırlattı.

Beşiktaş Belediyesi önünde bir aydır kurulu bulunan direniş çadırının grev çadırına dönüştürüleceğini belirten Beko, 239 işçi iş başı yapıncaya kadar mücadelelerine ara vermeden devam edeceklerini söyledi.

Beko, eylüle kadar işçilerin işini, aşını ve ekmeğini kaybedeceğini vurgulayarak, Türkiye'de "taşeron cumhuriyeti" kurulmak istendiğini savundu.

Ramazan Bayramı'nda insanlar aileleriyle bayram coşkusu yaşarken işçilerin belediye önünde ekmekleri için direniş sergilediklerini aktaran Beko, "Beşiktaş Belediyesi işçileri olarak ne denli özveri ve fedakarlıkla hizmet verdiğimizi ve çabalarımızı başta Beşiktaş halkı olmak üzere yolu Beşiktaş'tan geçen tüm İstanbullular iyi bilmektedir. Bizler yıllardır Beşiktaş'ı güzelleştirmek için emek veriyoruz ve bu emeğimizin haklı karşılığını talep ediyoruz" diye konuştu.

Belediye yetkilileriyle görüşmesine değinen Beko, şöyle devam etti: "Arkadaşlarımızın mağduriyetini gidermek için belediye başkanının da aralarında bulunduğu yetkili bir heyetle bir saat süren görüşme gerçekleştirdik. Bu görüşmelerde hiç bir çalışanın işten çıkarılmaması gerektiğini dile getirdik. Hukuksal boyutta görüşmelerin karşılıklı olarak devam edeceğini ve sözleşme üzerinde ayrıntılı şekilde çalışılacağı konusunda uzlaştık. Belediyeyle görüşmelerimiz yarından itibaren başlayacak ve işçilerimiz lehine sonuçlara kısa sürede ulaşacağız."