Beyoğlu'nda Nazım Hikmet Kültür Vakfı tahliye edildi

Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı'nın da içinde olduğu Beyoğlu, Sıraselviler Caddesi'ndeki Hrisovergi Apartmanı "Binanın depreme karşı riskli olduğu" gerekçesi ile polis ve zabıta eşliğinde tahliye edildi. Vakfa ait eşyalar nakliye kamyonları ile yediemin deposuna götürüldü.

Yayınlanma: 14.07.2015 - 17:24
Abone Ol google-news

Hrisovergi Apartmanı’nın mülk sahibi Balıklı Rum Hastanesi Vakfı avukatı Zuhal Akbel “Bugün burada yapılan işlem tamamen hukuka uygun, idari bir işlemdir. Bina riskli yapı. Kiracıları binada yarattığı tahribat nedeniyle, bina riskli yapı haline gelmiş. 6306 sayılı yasa kapsamında işlem yapıldı. Şu an burada atılan, sürülen bir insan yok. Konuyla ilgili tüm yasal tebligat süreleri doldu. Yapılan işlem hukuka uygun. Farklı şekilde lanse edilmesi yanlış” dedi.

Belediyenin zapıta vasıtasıyla yapmış olduğu bir tahliyedir

Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Avukatı Gonca Küçükardalı da “1994 yılında beri biz bu binada kiracıyız. Balıklı Rum Hastanesi Vakfı, bizim kira sözleşmemiz devam ederken binayı üçüncü bir kişiye 49 yıllığına kiralamış. Bugünkü taşınma ile ilgili önceden bir haber verilmedi. Çünkü işlem, belediyenin zabıta vasıtası ile yapmış olduğu bir tahliyedir. Sözde burayı riskli yapı olmasından dolayı tahliye ettiler. Binayla ilgili koruma kurulunun yıkımla ilgili bir onayı yok. Riskli yapı olduğuna dair sadece belediyenin kendi nezdinde oluşturduğu ‘Riskli yapıdır’ kararı ve raporu var. Onun nezdinde bu tahliyeler yapıldı” dedi.

Kapı çilingir vasıtasıyla açıldı

Kapının sabah saatlerinde çilingir vasıtayı ile açıldığını söyleyen Avukat Gonca Küçükardalı, “Yukarıda, vakıf içerisinde arkadaşlarımız olduğu için burada zorluk çıkarmadılar. İçeriye girdiler. Eşyalar Balıklı Rum Hastanesi Vakfı’nın anlaştığı bir yediemin deposuna kaldırıldı” şeklinde konuştu.

Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı'ndan açıklama

Nâzım Hikmet Vakfı'nca yapılan açıklamada, " Nazım Hikmet Vakfı, Sıraselviler caddesindeki tarihi Hrisovergi apartmanının, otel ve AVM yapılmak üzere bir inşaat şirketine kiralanması nedeniyle yirmi yıldır etkinliklerini sürdürdüğü binasından tahliye ediliyor. Hukuk süreçlerinin sonuçlanmamış olmasına karşın, 14.07. 2015 günü Vakıf merkezine gelen Beyoğlu Belediyesine ait zabıta ve güvenlik güçleri, tahliye işlemini gerçekleştiriyor. Bu yasa tanımaz, kültür düşmanı eylem ve girişimi şiddetle kınıyor, kamuoyunu Nâzım Hikmet Vakfı'yla dayanışmaya çağırıyoruz" denildi.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon