Binlerce şişe sahte rakı ele geçirildi

Kıbrıs'tan Türkiye'ye kaçak sokulmak istenen 7 bin 644 adet 100cc'lik rakı ele geçirildi. Büyük oteller başta olmak üzere iç piyasaya satılmak için kaçak olarak Türkiye'ye sokulmak istenen kaçak rakı operasyonu bir başka gerçeği de ortaya çıkarttı.

30 Ekim 2009 Cuma, 07:30
Abone Ol google-news

Kıbrıs basınında geniş biçimde yer alan habere göre, Girne Turizm Limanı'nda polis tarafından 19 Ekim'de yapılan operasyonda Mahmut Aras isimli şahsa ait 73 DS 775 plakalı TIR'da MEY İçki Sanayi tarafından üretilen 7 bin 644 şişe rakı bulundu. Türkiye'ye ihraç edilmek üzere 7 bin 644 100cc'lik rakıya, kaçak olduğu gerekçesiyle Gümrük Dairesi tarafından el konuldu.

Ele geçirilen rakıların Türkiye'de başta beş yıldızlı otellere olmak üzere iç piyasada pazarlanmak üzere TIR dorsesi içerisine zulalandığı ve sınırdan geçirilmeye çalışıldığı öğrenildi. Mey İçki fabrikasından, Tusak Şirketi tarafından satın alınarak Türkiye'ye gümrüksüz bir şekilde ithal edilemeye çalışılan 637 koli içerisindeki rakılar Girne Gümrük Şube Amirliği'ne teslim edildi. Tır şoförü hakkında yasal işlem başlatıldı.
 

Mey İçki isim benzerliği

Bu arada, Kıbrıs'ta kurulu bulunan MEY İçki'nin, Cüneyd Zapsu'nun kıdemli ülke danışmanlığını yaptığı Texas Pacific Group'a (TPG) bağlı Türkiye'de kurulu MEY İçki ile bir ilişkisinin bulunmadığı ortaya çıktı.

Mey İçki'den yapılan yazılı açıklamada, Kıbrıs'ta Osman İmre ve ailesi tarafından kurulan MEY İçki ile kendi aralarında bir isim benzerliği bulunduğu, bu çerçevede de marka davası açıldığı bildirildi. Açıklamada, söz konusu Kıbrıs'ta kurulu MEY İçki'nin Tekirdağ markası ile rakı ürettiği kaydedilerek , şöyle denildi:

"Bu şirket Kıbrıs'ta Kurulu Mey İçki Sanayi Ltd. adlı bir Şirket ve Kıbrıs'ta rakı, votka üretiyor. Ancak bizim unvanımız ile çok benzer olması nedeniyle sürekli karışıklık yaşanıyor. Ayrıca bu firma Kıbrıs'ta Tekirdağ rakısı markası ile rakı üretiyor. Ancak Kıbrıs'tan Türkiye İç piyasasına rakı ihracı yasak olduğu için yasal olarak Türkiye içine satamaz. Buna rağmen zaman zaman bu şekilde Türkiye de bu Firmanın ürettiği Tekirdağ rakılarını bulunuyor ve bunları yakaladığımızda veya duyduğumuzda dava açıyoruz. Halen Kıbrıs'ta kurulu Mey İçki sanayi Ltd. Şirketi aleyhine marka tecavüzü ve aynı ismin kullanılmasının yarattığı karışıklığın önlenmesi ve haksız rekabetin giderilmesi talebi ile Türkiye'de İstanbul Fikri Sınai Haklar Mahkemesinde açtığımız iki dava ile Kıbrıs'ta açtığımız bir dava sürüyor. Ayrıca İstanbul Fikri Sınai Haklar Mahkemesi bizim talebimiz üzerine bir ihtiyati tedbir kararı da verdi. Bu karar Türkiye'ye giriş gümrüklerine gönderildi. İhtiyati tedbir kararına göre Kıbrıs'ta kurulu olan bu Şirket tarafından bizim markamıza tecavüz edilerek üretilen Tekirdağ rakısı markalı ürünler gümrük bölgelerinde görüldüğünde el konuluyor."
Açıklamada, Kıbrıs'taki kurulu MEY İçki firmasının sahibinin Osman İmre ve ailesi olduğu belirtildi. Açıklamada, "Bu Şirketin ve Kıbrıs'taki fabrikanın bizim Şirketimiz ile hiçbir ilgisi yok. Bizim Kıbrıs'taki Şirketimizin adı Taşel Ltd. Şti. dir ve tamamen Kıbrıs Yasalarına uygun faaliyet göstermektedir. Taşel'den hiçbir zaman Türkiye iç piyasasına rakı satışı yapılmamıştır"
denildi.