Boğaziçi Üniversitesi'ne FETÖ operasyonu: Koray Çalışkan gözaltında

Boğaziçi Üniversitesi ile İstanbul Medeniyet Üniversitesi çalışanlarına yönelik FETÖ operasyonu düzenlendi. Operasyonda akademisyen Koray Çalışkan da gözaltına alındı.

10 Temmuz 2017 Pazartesi, 08:36
Abone Ol google-news

İstanbul’da Boğaziçi ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi'ne FETÖ operasyonu düzenlendi. Aralarında Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyelerinden Koray Çalışkan’ın da bulunduğu 47 kişi gözaltına alındı. 

Alınan bilgilere göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, Boğaziçi Üniversitesi ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi’ne İstanbul merkezli 21 ilde operasyon düzenlendi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen operasyon kapsamında aralarında Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Şaban Selim Şeker ve Koray Çalışkan ile bazı akademisyenlerin de bulunduğu 69 kişi için gözaltı kararı verildi. İstanbul Medeniyet Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Hamit Okur ile Koray Çalışkan’ın da aralarında olduğu 47 kişi gözaltına alındı. 22 kişi ise aranıyor.

Gözaltı kararı verilen kişilerin ‘Bylock’ kullanıcısı olduğu iddia ediliyor. Gözaltı kararı verilen kişilerin 42’sinin aktif görevde olduğu öğrenilirken, 18’inin ihraç edildiği, 9'unun ise daha önce bulundukları görevlerden istifa eden kişiler olduğu kaydedildi. İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nde 16 profesör, 8’i doçent, 6’sı yardımcı doçent, 6’sı araştırma görevlisinin gözaltına alındığı belirtildi. 

CHP'Lİ OĞUZ KAAN SALICI DUYURDU

Çalışkan'ın gözaltına alındığını CHP milletvekili Oğuz Kaan Salıcı, twitter hesabından duyurdu. Salıcı, "Koray Çalışkan az önce evinde gözaltına alındı. Gerekçe belli değil, ikameti belli bir akademisyen bir kez daha ifadeye davet edilemedi!" dedi. 

KORAY ÇALIŞKAN KİMDİR?

Koray Çalışkan 30 Haziran 1972 yılında İstanbul'da doğmuştur. 1991 yılında başladığı Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünden 1995 yılında mezun olmuştur.

1995-1997 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi'nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde yüksek lisansını tamamladı. 1997-1999 yılları arasında New York Üniversitesi'nde ABD Siyaset Bilimi dalında ikinci yüksek lisansını yaptı.

Boğaziçi Üniversitesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde doçenttir. Politik iktisat, siyasi parti organizasyonu ve Ortadoğu siyaseti üzerine araştırmalar yapan Çalışkan’ın doktora tezi Kuzey Amerika Ortadoğu Çalışmaları Birliği tarafından En İyi Sosyal Bilim Tezi seçilmiştir. New York Üniversitesi’nden üstün başarıyla aldığı doktora derecesinden sonra yazdığı ve Princeton Üniversitesi Yayınları’nın bastığı, küresel emtia piyasaları üzerine olan bir kitabı bulunan Çalışkan, Boğaziçi Üniversitesi’nden Eğitimde Üstün Başarı ödülünü kazanmıştır. Radikal ve BirGün gazetelerinde köşe yazarlığı, Habertürk ve +1TV’de program sunuculuğu yapan Çalışkan, bir çok filmin yapımcılığını, yönetmenliğini ve senaryo yazarlığını yapmıştır.