Boğaziçi'nin güvenliği 'sertlik yanlısı' MHP'li Çepni’ye emanet

AKP’li Melih Bulu, Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasının ardından yükselen protestoları bastırmak için Koruma ve Güvenlik Şube Müdürlüğü vekilliğine “sertlik yanlısı” olduğu belirtilen Alparslan Çepni’yi atadı.

01 Mayıs 2021 Cumartesi, 02:00
Boğaziçi'nin güvenliği 'sertlik yanlısı' MHP'li Çepni’ye emanet
Abone Ol google-news

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Melih Bulu'yu Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atamasının ardından üniversitedeki kadrolarda tepki çeken görevlendirmeler oldu.

AKP'li Melih Bulu, bu kez MHP'li bir ismi Koruma ve Güvenlik Şube Müdürlüğü Vekili yaptı. Göreve getirilen Türk Eğitim-Sen yöneticisi Alparslan Çepni'ye öğrencilerden ve Boğaziçi Üniversitesi memurlarından tepki geldi. 

Cumhuriyet'e açıklamalarda bulunan öğrenciler, İdari İşler Şube Müdürü Ejder Karahan'ın öğrenciler ile karşı karşıya geldiğinde daha yapıcı bir üslup takındığını, bu yönteminin Melih Bulu tarafından onaylanmadığı için polislerin talimatıyla hareket eden Alparslan Çepni'yi Güvenlik Şube Müdürü vekili atadığını öne sürdü. Öğrencilere göre; bu atamayla Karahan fiili olarak geri çekilirken, MHP'li Çepni'ye yetkiler tanındı.

Boğaziçi'ndeki güvenlik amirlerinin İçişleri Bakanlığı'na bağlı bir kolluk kuvveti gibi hareket ettiğini ifade eden öğrenciler, 1 Şubat'taki eylemlerde Çepni'nin telefonda polislerle görüştüğünü ve bu görüşler doğrultusunda hareket ettiğini iddia etti.