Bölüm başkanı hiç Van Gogh görmemiş

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü, Tokat’ta bulunduğu iddia edilen Van Gogh tablosuyla ilgili rapor vermişti

10 Mart 2015 Salı, 23:06
Abone Ol google-news

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Kemal İbrahimzade, Tokat’ta bulunduğu iddia edilen Van Gogh tablosuyla ilgili “Orijinal olup olmadığını kimyasal bir kriminal laboratuvarda incelendikten sonra ortaya çıkar” dedi. Hayatında ilk kez bir “Van Gogh tablosu”yla karşı karşıya geldiğini belirten İbrahimzade, “Van Gogh’u kitaplardan, tarihten biliyoruz. Bunun dersini veriyoruz. Ama ilk defa orijinal bir tablo ile karşılaştık. Orijinal olup olmadığını da bilemiyoruz” dedi.

Bölüm Başkanı İbrahimzade, tabloyla ilgili rapor hazırlamalarına karşın, ‘Van Gogh’u kitaplardan, tarihten biliyoruz. Bunun dersini veriyoruz. Ama ilk defa orijinal bir tablo ile karşılaştık. Orijinal olup olmadığını da bilemiyoruz’ dedi.

Daha önce Anadolu Ajansı’nın haberinde, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyelerinin raporunda, tablonun Van Gogh’a ait olabileceği görüşünün yer aldığı bildirilmişti. Bölüm başkanı İbrahimzade’nin hayatında hiç Van Gogh görmediğini söylemesi ise, raporun da bilimselliği konusunda kuşku uyandırdı.

Van Gogh tablosunun sahte olup olmadığına ilişkin son kararı Amsterdam’daki Van Gogh Müzesi’nin vereceğini belirten İbrahimzade, “Bulunan resmi incelediğimizde bazı noktalarda benzerlik teşkil ettiğini gördük, fakat diğer taraftan bu resimde kuşkular da var. Rapor verirken resmin orijinal olabileceği, ancak son kararı ilgili müzenin verebileceğini ve kriminal bir laboratuvarda tam teşekküllü olarak incelenmesi gerektiğini söyledik” dedi.