'Bozkırın Tezenesi' Neşet Ertaş, hayatını kaybedişinin 8. yılında anılıyor

Abdallık geleneğinin temsilcilerinden, "Bozkırın Tezenesi" olarak bilinen halk ozanı Neşet Ertaş, hayatını kaybedişinin 8. yılında anılıyor.

24 Eylül 2020 Perşembe, 14:39
Abone Ol google-news

Müziğe saz üstadı babası Muharrem Ertaş vesilesiyle başlayan Neşet Ertaş'ı, ölümünün ardından da sevenleri unutmuyor. Ertaş'ın, Bağbaşı Mezarlığı'nda babasının yanındaki kabri, sık sık ziyaretçileri ağırlıyor.

Ölümünün 8. yılında, aynı gelenekten gelen ve akrabaları olan Abdallar da Ertaş'ın kabrini ziyaret ederek dua okudu.

Onun açtığı yolda geleneği sürdürdüklerini anlatan kuzeni saz ve ses sanatçısı Burhan Ertaş, "Neşet Ertaş’ın çizmiş olduğu o geleneği devam ettirmeye, onun izninde gitmeye çalışan bir sanatçı grubuyuz. Bizden sonraki nesillere de bunu aktarıp, geleneği devam ettirmeleri için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz" diye konuştu.

Neşet Ertaş'ın, 50 yıldır keman ve ses sanatçısı olarak bozlak ve yöre türkülerini icra eden kuzeni Birol Ertaş da üstadın türkülerine, bozlaklarına ve eserlerine sahip çıktıklarını söyledi.

Birol Ertaş, şunları kaydetti:

"Muharrem Ertaş ve Neşet Ertaş’ın izinden giderek, türkülerini, bozlaklarını biz de söylüyoruz. Yeni nesillere öğretiyor, aşılıyoruz. Onların türkülerini, Türk Halk Müziği'ni seven, bozlak türküleri icra etmek isteyenlere de ulaştırıyoruz. Onlar da söylesinler, bu türküler ölmeyen türkülerdir. Mum ışığı gibi 1-2 senelik türküler değil. Neşet Ertaş türküleri asırlarca söylenecek türküler. Akıllara kazınmış, anlamlı, manalı sözler. Onların türküleri ölmeyecektir, herkes de söylesin, sözlerini, müziğini değiştirmeden."

ÇOCUKLAR NEŞET ERTAŞ TÜRKÜSÜ SESLENDİRDİ

Öte yandan, merhum Muharrem Ertaş'ın Bağbaşı Mahallesi'ndeki evinin önünde bir araya gelen, yaşları 7-9 arasında değişen, Abdallık geleneğiyle yetişen ailelerin çocukları, saz, keman ve darbuka çaldı, Neşet Ertaş'ın "Yalan Dünya" türküsünü seslendirdi.

Neşet Ertaş, 25 Eylül 2012'de vefat etmişti.