Briçte, Doğu'nun gururu oldular

Malatya Briç Spor Kulübü, son dört yılda Valilik ve Belediye ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'nün sağladığı desteği boşa çıkarmayarak, briç sporunda ilk defa Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerine üçüncülük kazandırdı.

12 Eylül 2011 Pazartesi, 08:59
Abone Ol google-news

Türkiye Briç Federasyonu'nun düzenlediği Kulüplerarası Türkiye Şampiyonası'nda, yıllardır ilk üç sırayı paylaşan İstanbul, Ankara ve İzmir takımlarına karşı üstünlük sağlayan kulüp, verilen desteğin karşılığını başarı ile verirken, Doğu'nun da gururu oldu. Briç Malatya İl Temsilcisi Bayram Acar, kazanılan başarının hikayesini anlattı.

Bu sporun Türkiye'de bir spor dalı olarak kabul edildiği 1990'lı yıllardan itibaren Malatya'da da çalışmalara başlandığını ifade eden Acar, daha önce kahvehanelerde briç oynayanların biraraya gelerek spor kulüpleri kurmaya başladığını belirtti.

Acar, 2000 yılında Malatya Briç Spor Kulübü'nün kurulduğunu, bunu daha sonraki yıllarda Malatya Briç Eğitim Merkezi Kulübü ile Paşaköşkü Briç Spor Kulübü'nün izlediğini, diğer spor kulüplerinin briç branşı kurmaları ile Malatya'daki kulüp sayısının 25'i bulduğunu vurguladı.

İlk yıllarda kentte fazla destek bulamayan ve varlık gösteremeyen briç kulüplerinin, özellikle son 4 yılda Malatya Belediyesi, Valilik ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'nün destekleri ile büyük bir ivme kazandığını dile getirdi.
Bayram Acar, kenti başarıya götüren desteklerle ilgili şu bilgiyi verdi:
''Önce Malatya Belediyesi destek vermeye başladı. Son 4 yıldaki kayısı festivallerinde briç turnuvaları düzenlendi. Milli takımdaki oyuncular Malatya'ya geldi. Buradaki oyuncularımız onların tecrübelerinden yararlandı. Daha sonra Malatya Valiliği ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü kentte briç liginin kurulmasına yardımcı oldu. İki yıldır yaklaşık 25 takımla briç ligi yapıyoruz. Yine son 2 yılda bu kurumlar ve Ziraat Bankası Malatya Şubesi'nin katkılarıyla her ay bir turnuva düzenlemeye başladık. Kayısı Kupası, Zafer Kupası adı altında turnuvalar yaptık. Briç ligi ve turnuvalarında oyuncularımız maç tecrübeleri kazandılar.''

Malatya'nın son 2 yılda Türkiye Şampiyonalarına katılmaya başladığına işaret eden Acar, Malatya Briç Spor Kulübü'nün katıldığı geçen yılki şampiyonada çeyrek finalin kapısından döndüğünü, bu yıl ise Türkiye üçüncüsü olduğunu vurguladı.

Acar, elde edilen başarı ile ilgili şöyle konuştu:
''Önce bölge elemelerinden geçtik ve Diyarbakır kulübü ile birlikte Türkiye Şampiyonası'nda Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerini temsil etme hakkını kazandık. Türkiye genelinde 32 takımın katıldığı şampiyonada 8 takımlı grubumuzdan birinci olarak çıktık. Çeyrek final öncesi oynadığımız eleme maçını da kazandık. Çeyrek finaldeki rakibimizi de yenerek ilk 4 takım arasına girdik. Yarı finalde, geçen sene farklı yendiğimiz Ankara Çayyolu Briç Spor Kulübü'ne şansız bir şekilde yenildik. Yenildiğimiz tek takım şampiyon oldu. Üçüncülük maçında da, daha önce bir çok şampiyonluklar kazanan İzmir Büyükşehir Belediyesi Briç takımını yenerek üçüncülüğü elde ettik.''

Bu başarının elde edilmesinde, kurumların desteğinin büyük olduğuna dikkati çeken Acar, özellikle briç liginin kurulması ve festivallerde briç turnuvalarının yapılmasının önemli olduğunu belirterek, ''Bu destekler devam ederse, Türkiye şampiyonluğunu da elde ederiz. Türkiye üçüncüsü olmak kolay değil. Doğu ve Güneydoğu Anadolu'dan ilk defa bir takım üçüncü oldu. Briçte senelerdir İzmir, İstanbul ve Ankara kulüpleri şampiyon oluyor. Onların önüne kolay kolay kimse geçemiyordu. İlk defa biz yaklaştık. Ayrıca, başarılı olan takımımızdaki oyuncularımızdan bir tanesi öğretmen, bir tanesi de pastanede işçi. Öteki oyuncular ise banka müdürü ve kulüp sorumlusu. Briç sporu, Malatya'da, kahvehanelerden gelerek Türkiye üçüncülüğüne kadar yükselmiştir'' dedi.