Bu tabela herşeyi bitirdi!

Alkent 2000'in site değil mahalle olduğunu İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu tabelalarla belgeledi.

07 Ekim 2011 Cuma, 14:48
Abone Ol google-news

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden önemli tabela hizmeti. Büyükçekmece ilçesi Alkent 2000 Mahallesi'nde yeni asılan tabelaların hepsinde " Alkent 2000 Mahallesi " yazıyor.

Yargıtay 3. Hukuk Dairesi’nin de 17.06.2010 da verdiği, 2010/ 10830 nolu kararda Alkent 2000 ile ilgili şu hükmü var:

" Birden çok parselde kurulu sitede, toplu yapı uygulamasına da geçilmemiş olduğundan Kat Mülkiyeti Kanunu uygulanamaz. İhtilafın çözümü genel hükümlere tabidir. "

Bu şu demek:

Alkent 2000 de Kat Mülkiyeti Kanunu uygulanamaz. KMK uygulanmadığı için de, bir yönetici tayini, yönetim olmaz. İşletme projesi, aidat, avans toplanamaz. Kat Mülkiyeti (KM ) uygulanmadığını içinde. ( Yöneticilik Müessesesini sadece KM düzenlemektedir.)

Yolları belediye encümen kararıyla 10.08.1993 de İmar Kanununun 16. maddesi uygulaması sonucu kamuya terk edilen, 3 Haziran 2001 Pazar günü yapılan seçimle de mahalle olan yerde, çöpler haftanın 3 günü belediye tarafından toplanmakta. Asayişi polis tarafından sağlanmakta.

Gazeteci Dursun Boran'ın haberine göre, kendine Çamlıca site idaresi adında bir oluşum, mahallede oturanlardan zorla ve hileyle aidat adı altında ayda bin 250 lira. Senede 15 bin lira civarında kanun dışı para topluyordu. Yaklaşık 15 sene kamu yolu girişlerine bariyerler, özel güvenlik koyarak, mahalleye site havası vermişlerdi.

Alarko da site demiyor

Alarko'nun internet sitesinde de site denmiyor. 2. faz ( 2. kısım ) deniyor. Alkent 1990 da site olarak kuruldu. Önce 1. faz denen 7 Tepe Bulvarı'nda ki evler yapıldı. Sonrada 2. faz denen Çamlıca Bulvarı'nda 295 müstakil 2 katlı villalar yapıldı. Yönetimi yine uzun zaman 7 Tepe sitesi yaptı.

3 Haziran 2001 Pazar günü yapılan seçimle site sakinleri mahalle olmak için oy kullandı.
Site hükmü bitti. Mahalle devri başladı. Ama mahallenin kamuya terk edilmiş yollarının girişlerinde ki bariyerler ve özel güvenlik kaldırılmadı.

Mahalleye site havası veren unsurları kaldırmayarak, 7 Tepe ve Çamlıca sitesi denen hukuki durumu tartışmalı sözde yönetimler, kimse tepki vermediği için 10 sene trilyonlarca lira aidat adı altında para topladılar.

Gazeteci dava açtı

Mahalle olduktan sonra 2003 de Alkent'e taşınan gazeteci Dursun Boran, ayda bin 250 lira, senede 16 bin lira aidat talebini, " mahallede aidat olmaz diyerek reddetti. Dava açtı " Bu arada belgelere ulaştı mahalle girişinde ki bariyerleri kaymakam İsmail Gündüz'e dilekçe verip kaldırttı. Mahallede özel güvenlik olmaz deyip , İstanbul Valiliğine müracaat edip özel güvenlik iznini iptal ettirdi, mahalleye karakol kurun dedi..

İstanbul Belediyesi'nden yeni tabelalar

Yaklaşık bir seneyi aşkın İstanbul Büyükşehir Belediyesi nezdinde yeni tabelaların asılması talebini takip eden, Dursun Boran geçen hafta sonuç aldı. Harita Müdürlüğü ekipleri geldi, mahallenin bütün cadde ve sokaklarına yeni Avrupa Birliği standartlarında tabelaları astı.

Yeni tabelalar site mi, mahalle mi tartışmalarını kökten bitirdi. Çünkü bütün tabelalarda cadde-sokak adlarının altında " Alkent 2000 Mahallesi " yazıyor.

Artık hileli davranışlarla site deyip, aidat isteme devri bitti. Sözde sitelerin yapacağı hiç bir iş yok. Mahallenin çöpünü haftanın 3 günü Belediye topluyor, güvenliği polis sağlıyor. Sokaklarını da Bedaş aydınlatıyor. Evlerin elektrik, su, doğalgaz, saatlari bağımsız.

Sosyal tesislerin satılması isteniyor

Türkiye'de 30 senelik Anayasa değişiyor. Devlet zarar eden KİT'leri, fabrikaları, bankaları satıyor. Şimdi 7 Tepe ve Çamlıca kısmında bulunan açık, kapalı yüzme havuzu, 5-6 kişilik sauna, küçük bir lokantadan oluşan sosyal tesislerinde mahkeme kararı, açık artırmayla satılıp, hak sahiplerine paralarının iadesi isteniyor.

Zaten tesislerde lokantalar kiraya verilmiş, havuz- saunaların işletmesinin de ya komple kiraya verilmesi, ya da açık artırmayla satılması talep ediliyor. Zira tesislerin trilyonluk maliyetine insanların zorla ortak olması isteniyor.

Halbuki pek çok evde artık, havuz, spor salonu, sauna var. Civardaki 5 yıldızlı otellerin spor salonlarının aylık üyeliği 125 bin lira.