'Bu yasa tasarısı bir cinayet'

İstismara uğrayan çocukların istismarcısıyla evlendirildiklerinde faile af yolunu açan yasa tasarısına ilişkin tartışmalar devam ederken Cumhuriyet çocukken istismara uğramış üç yetişkin kadınla tasarıyı konuştu.

08 Ocak 2020 Çarşamba, 02:00
'Bu yasa tasarısı bir cinayet'
Abone Ol google-news

13 yaşındayken komşusunun oğlunun istismarına uğrayan, şu an ise 22 yaşında olan E.K., “İnsan bırakın kendine bunu yapanla evlenmeyi onu, onun yakınlarını görmeye dahi tahammül edemiyor. Bana tecavüz eden Ş. hapse girdi. Ama onun ailesini dahi görünce fenalaşıyordum. Bu psikolojiyi anlayabilmeleri için bizim yerimizde olmaları lazım” dedi. 16 yaşındayken istismara uğrayan 35 yaşındaki M.T. ise, “Düşünsenize ailen sahip çıkmıyor. Devlet sahip çıkmıyor. Yetmiyor çelme takıyorlar. Ayağa hiç kalkama istiyorlar. Bu yasa, çocuklar ve kadınlar için bir cinayet” diye konuştu.

‘KONUŞULMAMALI BİLE’

E.K. kapı komşularının kızıyla arkadaştı. Sürekli onlara gidip geliyordu. Bir gün yine arkadaşını oyun oynamaya çağırmaya gitti. Kendilerinden 8 yaş büyük olan arkadaşının ağabeyi onu içeri davet etti. Sonrasında ise olanlar oldu. E.K. günlerce konuşamadı, yaşadıklarını anlatamadı. Okuldaki başarısının düştüğünü fark eden öğretmeni E.K. ile konuşunca gerçekler ortaya çıktı. Fail tutuklandı. Mahkûm edildi. E.K.’nin ise psikolojisi hiç düzelmedi. Şimdi üniversitede öğrenci olan E.K. yasa tasarısına karşı eylemlere katılıyor. Bu yasa tasarısını duyunca çılgına döndüğünü belirten E.K., “İktidarın çocuklara, kadınlara yönelik uygulamaları düşmanca. Bizler yaşadığımız dehşetten sonra yetkililerin bizlere destek olmasını beklerken onların amaçlarına bakın. Kendilerini bizim anne ve babamızın yerine koysunlar. Kızlarına tecavüz eden biri ile çocuklarının evlendirilmesini isterler miydi? Bu yasanın konuşulması dahi son derece tehlikeli” diye konuştu.

‘DEVLET ÇOCUKLARI YAKACAK’

M.T. ise 16 yaşındayken köy yerinde aynı evde yaşadıkları kuzeninin istismarına uğradı. Hamile kaldı. Aile hızlıca M.T.’yi kuzenine nişanladı. Ancak fail kuzen kısa bir süre sonra su kanalına düşüp hayatını kaybetti. M.T.’yi ise ailesi kendisinden 18 yaş büyük biriyle evlendirdi. Şu an 35 yaşında olan M.T., “Hiçbir zaman güzel bir hayatım olmadı. Çocuk gelin olarak ağlaya ağlaya İstanbul’a geldim. Eşim bana da kızıma da sahip çıktı. Ancak psikolojim asla iyileşmedi. Halen bozuk. Kızımı gözümün önünden ayıramıyorum” dedi. Yasa tasarısını korkunç olarak değerlendiren M.T., “Beni ailem yaktı. Bana sahip çıkmadı. Şimdi ise devlet tüm çocukları yakmaya çalışıyor. Düşünsenize ailen sahip çıkmıyor. Devlet sahip çıkmıyor. Yetmiyor çelme takıyorlar. Hiç kalkama istiyorlar”  ifadelerini kullandı.

‘İZİN VERMEYECEĞİZ’

12 yaşındayken kendileriyle aynı apartmanda oturan kapıcılarının istismarına uğrayan, şu an ise 19 yaşında olan A.Z. ise, “Bu yasayı duyunca yaşadıklarımı bir kez daha hatırladım. Şimdi bu yasa daha çok çocuğun mağdur olmasına neden olacak. Bazı sapık insanlar bu yasaya güvenip suç işlemeye kalkışacak. Yine çocuklar, kadınlar mağdur edilecek. İktidarın kadına düşman politikaları her geçen gün artarak devam ediyor. Ancak biz kadınlar mücadele ederek bu duruma izin vermeyeceğiz” dedi.