Bulundu, yok oluyor

Dünyada yalnızca Düzce'de yetişen pelemir otu HES tehdidi altında. Gölyaka-Hendek Aksu Deresi ve Çevresini Koruma Birliği kurucularından Tayfun Habiçoğlu HES'in inşaatı sırasında bitki örtüsünün yerle bir edildiğini ve doğal dengenin bozulmaya başladığını söyledi. Habiçoğlu, bölge akarsularında yaşayan benekli alabalığın da kaybolduğuna dikkat çekti.

27 Ağustos 2011 Cumartesi, 07:02
Abone Ol google-news

Gölyaka-Hendek ilçelerinde yer alan Aksu Deresi üzerine yapımı süren hidroelektrik santralı (HES), endemik bir tür olan ve dünyada yalnızca Düzce ilinde yetişen pelemir otunun yaşam alanını tehdit ediyor.

Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Botaniği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Necmi Aksoy, 5 yıl önce keşfettikleri ve pelemir otu adını verdikleri bitki türünün, HES santralının inşaat sahaları ve su toplama havzaları nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu bildirdi. Aksoy, “Türkiye’nin de taraf olduğu Uluslararası Bitki Koruma Sözleşmesi’ne göre Düzce pelemir otunun doğal yaşam alanının hemen koruma altına alınması gerekiyor” dedi.