Burger King şubesini bastılar: Yaşasın halkın adaleti

MERSİN`de Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) üyesi bir grup, Burger King`in Mersin Şubesi`ni işgal ederek, İstanbul Şirinevler Şubesi`nde müşteriden artan patatesleri toplayan Suriyeli çocuğun dövülmesini protesto etti.

23 Ocak 2015 Cuma, 17:06
Abone Ol google-news


İstiklal Caddesi`nde hizmet veren Burger King Şubesi`ne gelen 2`si kadın 7 SDP üyesi, işletmenin ikinci katındaki terasını işgal etti. Terasa SDP bayrağı ve `Burger King Şube Müdürü çöpten patates toplayan küçük bir çocuğu döverek hastanelik etti. Sizi tarihin çöplüğüne gömeceğiz` yazılı pankart asan eylemciler, `Yaşasın halkın adaleti`, `Hesaplaşma günü korkunç olacak` sloganları attı.

Burger King şubesini bastılar: Yaşasın halkın adaleti - VİDEO

POLİS: GÖZALTINA ALMIYORUZ


İhbar üzerine işgalin yaşandığı işletmeye gelen Güvenlik Şube Müdür Yardımcısı Mustafa Hatipoğlu, eylemi bitirmemekte direnen eylemciye, "Gözaltına alınmak istiyorlan ancak biz şu an onların istediklerini yapmayacağız. Arkadaşları şu an zorla gözaltına alma amacını gütmüyoruz. Arkadaşlar istediği gibi eylemine devam edebilir" diyerek tepki gösterdi.

Bir süre sonra polisler terası terk ederken, terastan caddede bulunan vatandaşlara seslenen SDP üyesi Hakan Aktaş, vatandaşları boykota davet etti.

Terastan inerek restoran içinde eylemine devam eden Aktaş, bir müşterinin tepsisindeki patates kızartmasını eline alarak şöyle konuştu:
"Suriyeli çocuk, müşterinin patates artıklarını yediği için dövülmüş, hastanelik edilmiştir. Bizler SDP üyesi olarak Burger King`i boykot ediyoruz, işgal ediyoruz. Bu ülkede insanlar açlıktan ölüyor. Zenginler paralarına para katıyor. Yoksullar, zenginin dayağına maruz kalıyor. Elimde gördüğünüz bu patates, daha 12 yaşında açlıkla mücadele veren çocuğun dayak yemesine sebep oldu. Yediğiniz patateslerin bu ülkede bir çocuğun dayak yemesine sebep olduğunu bilerek yiyin."

İŞYERİ ŞİKAYETÇİ OLMADI

Bu sırada restorana yemek yerken rahatsız olduklarını ifade eden bazı müşteriler ile SDP üyeleri arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Olay üzerine yeniden restorana gelen polisler olaya müdahale ederek tarafları sakinleştirdi. Yaklaşık 1 saat sonra işgale son veren eylemciler, işyeri yetkilisinin şikayetçisi olmaması üzerine gözaltına alınmadan eylem yerinden uzaklaştı.