Bursa Şehir Hastanesi'nde kaos

Açılalı 2 hafta olmadan su basan Bursa Şehir Hastanesi sorun yumağı

28 Ağustos 2019 Çarşamba, 19:42
Abone Ol google-news

Genel Sağlık-İş Sendikası, Bursa Şehir Hastanesi’nin ve sağlık emekçilerinin acil çözüm bekleyen sorunlarını yerinde tespit etti. Bakanlığa gönderilen tespitlere acil çözüm bulunması istendi. Ulaşım, başta olmak üzere birçok sorun bulunan hastanede, hemşirelerin bir gün ortopedi servisinde, ertesi gün yoğun bakımda çalışması istenebiliyor.

 

Bursa Şehir Hastanesi’nin ve sağlık emekçilerinin acil çözüm bekleyen sorunlarını yerinde tespit eden Genel Sağlık-İş Sendikası, yaşanan sorunları ve çözüm önerilerini Sağlık Bakanlığı’nın gündemine taşıdı. Genel Sağlık-İş tarafından bakanlığa gönderilen yazıda, “Sorunların üstü örtülerek ya da ötelenerek çözülmesi mümkün değildir. Böyle bir anlayış sorunların derinleşmesine neden olacaktır” uyarısında bulunuldu.
Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Zekiye Bacaksız imzası ile Sağlık Bakanlığı’na gönderilen yazıda, şehir hastanesinin ulaşım açısından da zor bir yerde olduğu anımsatılarak “Bursa’da ikamet etmekte olan bir sağlık çalışanı için hastanesine ulaşmak ortalama 1.5-2 saati bulmaktadır. Bazı bölgelerde ise sabah ne kadar erken çıksalar da (örneğin Erikli Bağlaraltı veya Teleferik mevkiinden) yani sabah ilk otobüse binseler dahi saatinde kuruma ulaşamamaktadırlar. Şehrin çoğu bölgesinden kuruma ulaşmak için üç araç değiştirmek gerekmektedir. Dönüş yolu da hesaba katıldığında bir sağlık emekçisinin işine ve evine ulaşmak için yolda geçirdiği süre günde ortalama 3.5-4 saati bulmakta ve bu yolculuk için her gün masraf edilmektedir” ifadelerine yer verildi.

Hemşire sayısı çok az
Kurumda personel sayısının son derece yetersiz ve çoğu servislerin kapalı olduğunun bakanlık tarafından da bilinen bir gerçek olduğu kaydedilen yazıda, hastanenin halihazırda yüzde 60’ının kullanılmakta olduğu, kalanın henüz hizmet vermediği ifade edildi. Hastanede özellikle hemşire branşında ciddi seviyede ihtiyaç bulunduğu ifade edilen yazıda, özetle şu ifadelere yer verildi:
- Hastanede kule hemşireliği adı altında garip bir uygulama yapılmaktadır. Bu uygulamaya göre kimin hangi serviste ne kadar çalışacağı belli değildir. Bir gün ortopedi servisinde çalışan bir hemşirenin ertesi gün yoğun bakımda çalışması istenebilmektedir. Bu durum personel için tedirginliğe, huzursuzluğa ve verimsiz çalışmaya neden olmaktadır.
- Satın alımları bittiği söylenen özellikle ameliyathane malzemelerinde ciddi eksiklikler bulunmaktadır.
- Özel sektöre ihale edilen laboratuvar hizmetlerinde aşırı aksaklıklar mevcuttur.
- Maksimum 1 saat sürmesi gereken biyokimya tahlilleri sonuçlarının servislere ulaşması bazen 48 saati bile bulabilmektedir.
- Görev Tanımları Yönetmeliği’nde belirtilen görev tanımlarına uygun olarak tüm personelin işini gerektiği gibi ve zamanında yapması için her seviyedeki personelin görev tanımının yapılması gerekir.
- Şehir hastanesinin açılmasıyla birlikte sağlık çalışanlarının iş yükü artmasına karşın ek ödeme ücretleri neredeyse sıfırlandı.