Bush, başkanlık yarışından çekildi

ABD’de Cumhuriyetçi Parti’nin aday adaylarından Jeb Bush, Güney Carolina ön seçimindeki hezimetinin ardından kampanyalarını durdurma kararı aldı.

21 Şubat 2016 Pazar, 09:12
Abone Ol google-news


ABD'nin eski başkanlarından George H.W. Bush'un oğlu, Barack Obama'dan önceki Başkan George W. Bush'un da kardeşi olan Jeb Bush, Iowa ve New Hampshire ön seçimlerinde de başarısız sonuçlar almıştı.

Güney Carolina eyaleti ön seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti aday adayları arasındaki yarışta milyarder Donald Trump, en yakın rakipleri Teksas Senatörü Ted Cruz ve Florida Senatörü Marco Rubio'yu geride bıraktı. Sandıkların henüz az bir bölümü açılmışken ABD medyasında yapılan tüm haberlerde Trump'ın yüzde 33'lük bir oy oranıyla ön seçimi kazandığı belirtildi.

Demokrat Parti'nin aday adaylarından eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ise rakibi Vermont Senatörü Bernie Sanders'ı geçerek Nevada ön seçimlerini kazandı. Resmi sonuçlar açıklanmasa da Clinton'ın yüzde 52 oy alarak rakibine üstünlük sağladığı kaydedildi. ABD'de başkanlık seçimleri 8 Kasım'da yapılacak.