Çakmağın azizliği

Sam Mendes'in Altın Küre ödüllü son filmi '2017'nin çekimleri bozuk bir çakmağın azizliğine uğramış.

10 Ocak 2020 Cuma, 13:53
Abone Ol google-news

İlk filmi “Amerikan Güzeli” ile Oscar alan ve James Bond serisinin son iki filmi “Skayfall” ve “Spectre” gibi aksiyon filmleriyle ününe ün katan yönetmen Sam Mendes'in son filmi “1917”nin çekimlerinin bozuk bir çakmak yüzünden aksadığı açıklandı.

Birinci Dünya Savaşı sırasında cephede çarpışan iki İngiliz askerinin yaşadıklarını anlatan “1917” tek bir uzun plandan oluşmuş gibi görünse de aslında en uzunu 9 dakika süren ama sayısı tam açıklanmayan (“Bu bir sır” diyor filmin görüntü yönetmeni Roger Deakins) bir seri plandan oluşuyor. Bu planlardan birinde de en son “Fleabag” dizisindeki Seksi Rahip rolüyle izlediğimiz Andrew Scott rol alıyor. Filmde aslında küçük bir rolü olan Scott'ın bir sahnede sigara yakması gerekiyor ve bunun için de bir çakmak kullanıyor. Ne var ki çakmağın bozuk çıkması çekimlerin tekrar yapılmasını gerektirmiş ve 7 dakikalık o sahnenin ilk çekimi olduğu gibi çöpe gitmiş.

“Andrew filmdeki herkesten daha fazla hata yaptı” diyerek işi şakaya vuran Mam Mendes, “7 dakikalık büyüleyici güzellikte bir sahne çekiyorsunuz ama son anda birinin ayağa takılırsa, ya da bir çakmak çalışmazsa, ya da oyunculardan biri söylemesi gereken bir kelimeyi unutursa o sahne olduğu gibi çöpe gidiyor ve tamamını yeniden çekmek zorunda kalıyorsunuz.” diyerek tek plan çekimlerin zorluklarından dem vurdu.

77. Altın Küre Ödülleri'nde En İyi Film (Drama) ve En İyi Yönetmen ödüllerini alan ve Oscar için de şansı yüksek görülen “1917” ülkemizde 7 Şubat'ta vizyona girecek.