Cami kundakçıları kamerada

Güney Almanya'nın Başkenti Stuttgart kentinde DİTİB Feuerbach Yeni Camisi kundaklandı. Çıkan yangında cami yanındaki büroların ve kütüphanenin bir bölümü yandı. Stuttgart polisinden yapılan açıklamada ilk bulguların 'kundaklama' olduğu kaydedildi. Hasarın 100 bin Euro olduğu söylendi.

15 Aralık 2015 Salı, 14:13
Abone Ol google-news

<video:448511>Olay Türklerin yoğunlukta bulunduğu Mauser sokağında saat 01.50'de meydana geldi. Çıkan alevler caminin yanındaki kütüphane ve bürolara sıçradı. Görgü tanıklarının zamanında itfaiyeye haber vermesi ile olası büyük bir yangının önüne geçildi. İtfaiyenin müdahalesine rağmen cami bürolarının bir bölümü ile cami altında bulunan market ve bürolar yanarak kullanılamaz hale geldi.

POLİS GENİŞ ÇAPLI İNCELEME BAŞLATTI

Stuttgart polisi caminin yanmasına neden olan yangını çıkaran kişi veya kişileri bulmak için soruşturma başlattı. Olaydan sonra yangının çıktığı yerde uzman ekiplerce geniş çaplı inceleme yapıldı.
Polis yaptığı açıklama yangının camdan içeri atılan bir madde ile çıktığından şüphelendiklerini; bunun ırkçı bir saldırı olma ihtimalinin yüksek olduğunu açıkladı. Polis, aynı kişilerin aynı semt üzerinde birkaç çöp konteyneri ve arabaların da ateşe verildiğini duyurdu.