Can Ataklı'dan 'ByLock'çu AKP'liler listesi' iddiası

Sözcü gazetesi yazarı Can Ataklı, '61 AKP'li Milletvekili'nin Bylock kullanıcılarının yer aldığı listede olduğunu' iddia etti.

13 Haziran 2017 Salı, 22:19
Abone Ol google-news

Sözcü gazetesi yazarı Can Ataklı, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) hükümete verdiği ByLock listesinde 61 AKP'li vekil olduğunu ileri sürdü. Ataklı listede AK Partili bakanların da yer aldığını iddia etti.

"O¨nceki gu¨n yazdıgˆım yazı tahminimin u¨zerinde ilgi go¨rdu¨. MI·T'in Bylock'c¸u milletvekili listesini iktidara verdigˆini yazmıs¸tım" diyen Ataklı, "Listeyi birkac¸ saniyeligˆine go¨rdu¨gˆu¨mu¨ ic¸lerinde “dudak uc¸uklatacak isimler” bulundugˆunu belirtmis¸tim. O gu¨n yazmayı unuttugˆum s¸ey s¸uydu; o listede tam 61 AKP'li milletvekili oldugˆunu so¨ylemis¸lerdi" iddiasında bulundu.

Ataklı, "Cemaatin en gu¨c¸lu¨ oldugˆu do¨nemlerde AKP'lilerin tamamı hic¸ sakınmadan bu ekiple ic¸ ic¸eydi. Bu do¨nemde “aramızda daha rahat haberles¸iriz” denilerek birc¸ok milletvekilinin telefonuna bu sistem yu¨klenmis¸ olabilir" dedi.

Can Ataklı'nın yazısından ilgili bölüm şöyle:

"BYLOCK'ÇU MİLLETVEKİLİ LİSTESİNDE 61 İSİM VAR"

Önceki gün yazdığım yazı tahminimin üzerinde ilgi gördü. MİT'in bylock'çu milletvekili listesini iktidara verdiğini yazmıştım. Listeyi birkaç saniyeliğine gördüğümü içlerinde “dudak uçuklatacak isimler” bulunduğunu belirtmiştim. O gün yazmayı unuttuğum şey şuydu; o listede tam 61 AKP'li milletvekili olduğunu söylemişlerdi. Yazının yayınlanmasından sonra pek tabii birçok kişi merak içinde “gördüklerinin arasında hatırladığın kimler vardı?” diye soru yağmuruna tuttu. İsim vermem hukuken mümkün değil. Ama bazı bakanlar olduğunu, şu anda hemen her gün FETÖ aleyhine demeçler veren, tv ekranlarında aslanlar gibi çarpışan isimler de var. Ancak şunu söylemeliyim; bu isimlerde bylock olması bu kişilerin aktif birer FETÖ teröristi oldukları anlamına gelir mi, şüpheliyim. Çünkü anladığım kadarıyla bu bylock denilen haberleşme sistemi bir dönem devlet içinde “daha güvenli iletişim aracı” olarak kullanılmış. Cemaatin en güçlü olduğu dönemlerde AKP'lilerin tamamı hiç sakınmadan bu ekiple iç içeydi. Bu dönemde “aramızda daha rahat haberleşiriz” denilerek birçok milletvekilinin telefonuna bu sistem yüklenmiş olabilir. Burada hesaplanmayan, anladığım kadarıyla bylock'la hiç ilgisi olmayan Erdoğan'ın “Bylock kullanan darbecidir, teröristtir, haindir” demesi oldu. 2011'de kullanımına son verilen bylock'un kendi telefonlarında da olduğunu unutan AKP'li milletvekilleri “bylock'çular haindir” kervanına katıldılar. Kendilerini Erdoğan'ın yanında konumlandırdıkları için de başlarına bir şey gelmeyeceğini düşündüler. Oysa teknoloji affetmiyor ve geç de olsa telefonunda bylock olan herkes saptanıyor. Yakında mahkemelerden “bylock darbeci olmanın kanıtı olamaz” şeklinde kararlar çıkmaya başlarsa bana sürpriz olmaz. Yoksa bu kadar bakan milletvekilini nasıl kurtaracaklar?