'Cehaleti' Arı'yı koltuğundan etti

“Okuma oranı arttıkça beni afakanlar basıyor, ben her zaman cahil halka güvendim” sözleri büyük tepki çeken Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektör Yardımcısı Bülent Arı, dün görevinden istifa etti. Arı “cehalete övgüsünün” yanlış anlaşıldığını ileri sürdü.

22 Mart 2016 Salı, 16:17
Abone Ol google-news
<video:501987>

 

Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bülent Arı, yazılı açıklama yaparak görevinden istifa ettiğini duyurdu. İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bülent Arı üniversitedeki görevinden istifa etti. DHA muhabirinin telefonla ulaştığı Bülent Arı, istifasıyla ilgili haberlere konu olan ve video paylaşım sitelerinde yer alan katıldığı programın görüntülerine işaret ederek “Youtube'da yer alan görüntülerim yanlış şekilde montajlanmış. Üniversitenin adının yıpranmaması için istifa ettim" dedi.

"Okuma oranı arttıkça beni afakanlar basıyor"

Bülent Arı'nın televizyon programında söylediği "Bizde şimdi okuma oranı arttıkça beni afakanlar basıyor. Ben açıkçası korkuyorum, ben her zaman cahil halkın ferasetine güveniyorum" sözleri tepki çekmişti.

Bülent Arı'nın yazılı açıklaması şöyle:

"21 Mart 2016 Pazartesi günü katıldığım bir televizyon programında dile getirdiğim hususlarla ilgili olarak meselenin çok farklı mecralara çekilmesi dolayısıyla aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur: Programda sunucuyla mülakat yapılan konu, artan terör olaylarının toplumdaki yansımaları ve korku ortamının nasıl değerlendirildiğidir. Bu noktada kast edilen, toplumun değerlerinden uzaklaşmış ve yabancılaşmış marjinal zümrenin olaylara bakışıdır. Sözlerimin sosyal medyada sorunun genel çerçevesinden kopartılarak yanlış anlaşılmaya mahal verildiğini ve bu eksik bilgi üzerinden tartışmaların sürdürüldüğünü üzülerek müşahede etmekteyim.

Söz konusu televizyon programında ifade etmek istediğim; halkımızın olayları değerlendirirken gösterdiği derin ferasetidir. Tarih boyunca bizi ayakta tutan bu en önemli etken programda özellikle vurgulanmış ve korkuya mahal olmadığı ifade edilmiştir. Anadolu insanının âlim olmayanlarının da arif olduğu ve irfanının cehaletle özdeşleştirilemeyeceği programın tamamının seyredilmesi halinde açıkça anlaşılacaktır. Benim bizzat bir ilim adamı olarak,tahrif edilerek aktarıldığı şekliyle 'cahilliğin' kıymetli olduğunu söylemem ve cehaleti methetmem mümkün değildir. Medya ve sosyal medyada çıkan haberlerin, ilme ve bilgiye son derece önem veren ve bu misyonu şiar edinmiş mensubu bulunduğum üniversiteme zarar vermemesi için, rektör yardımcılığı görevimden istifa ediyorum. Kamuoyuna saygıyla duyururum."

Yeni Türkiye'nin rektörü: Türkiye'nin geleceği için daha çok cahil nesil lazım

'Okuma oranı arttıkça beni afakanlar basıyor' diyen rektöre tepkiler büyüyor

Kılıçdaroğlu o akademisyen için konuştu: Gerizekalılığın da bir düzeyi var