Cemaat gitti AKP’liler geldi

Üyelerini hâkim olarak atayan AKP, yargıyı arka bahçesi yaptı. Partili Cumhurbaşkanı’nın ardından partili yargı da oluşmaya başladı. Yargıda FETÖ ile ilişkili olduğu şüphesiyle atılan hâkim ve savcıların yerine AKP üyeleri alınıyor. Adalet Bakanlığı’nın 24 Nisan’da avukatlıktan hâkimliğe geçiş sınavıyla aldığı 1.341 hâkimin yüzde 90’ı AKP’nin il ve ilçe teşkilatlarından seçildi.

03 Mayıs 2017 Çarşamba, 21:39
Abone Ol google-news

Adalet Bakanlığı’nın avukatlıktan hâkimliğe geçiş sınavında AKP’lileri hâkim yapmasıyla ilgili yeni skandallar gün yüzüne çıktı. hâkim olarak alınan bin 341 kişi arasında çocuklara cinsel istismar olaylarının yaşandığı Ensar Vakfı’nın Ankara Şube Başkanı olan Ercan Poyraz da yer aldı.

Adalet Bakanlığı, geçen ay mülakatla avukatlıktan hâkimliğe binin üzerinde kişi aldı. Bunlar arasında Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın özel kalem müdürü, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör’ün Saray’da çalışan kızı da yer almıştı. Ayrıca CHP’li Barış Yarkadaş, çok sayıda AKP’li teşkilat yöneticisinin avukatlıktan hâkimliğe alındığını duyurmuştu. ‘Partili yargı’ eleştirilerine neden olan alımlara kamuoyunda tepkiler sürerken, listeden dikkat çeken yeni isimler çıktı. Bunlardan biri de Ensar Vakfı Ankara Şube Başkanı, Avukat Ercan Poyraz oldu. Kazananlar listesinde adı yer olan Poyraz, Ensar Vakfı’nın yöneticiliğini yaparken düzenlediği panellerde çok sayıda AKP’li bakanı ve milletvekilini davet etmişti. Vakfın Ankara yönetiminde halen iki AKP’li vekil de yer alıyor.

‘Partili yargı geliyor’

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Ensar Vakfı’ndan yapılan atamaya sert tepki gösterdi. AKP’nin 15 yıllık iktidarı boyunca yargıyı siyasallaştırmak ve arka bahçesi yapmak için elinden geleni yaptığını kaydetti. 2010 referandumunda iktidarın yargıyı FETÖ’ye teslim ettiğini, bunun sonucunda 15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığını vurgulayan Emir, bundan ders çıkarmayan iktidarın şimdi de KHK ile hâkimlik sınavındaki 70 puan sınırını kaldırdığını anımsattı. Yargıda kadrolaşmak için bunun yapıldığının altını çizen Emir, “Bunu, hak edenlerin hakkını yiyerek yapıyorlar. Yargıyı her zaman yaptıkları gibi siyasallaştırmaya, partili yargı haline getirmeye devam ediyorlar” ifadesini kullandı.

30 yeni AKP’li hâkim

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, AKP üyesi olup hakim yapılan 30 yeni isim daha açıkladı. 24 Nisan’da atanan bin 341 hakimin yüzde 90’ının AKP’nin il ve ilçe teşkilatlarından seçildiğini belirten Yarkadaş, yeni listede örneğin Cumhurbaşkanlığı Hukuk Başdanışmanı Ahmet Karayiğit’in kızı Avukat Sevcan Karayiğit’in de yer aldığını kaydetti. Yarkadaş’ın açıkladığı diğer isimler şöyle:

Furkan Barutçu: AKP Sultanbeyli İlçe Kurucu Başkanı - İlyas Demircan: AKP Balıkesir İvrindi İlçe Başkanı - Yadigar Demircan: AKP Balıkesir İvrindi İlçe Başkanı’nın eşi, AKP Kadın Kolları üyesi - Serkan Başok: Mehmet Özhaseki’ye takipsizlik kararı veren Kayseri Başsavcısı Mehmet Siyami Başok’un yeğeni - Ahmet Emre Arıkan: AKP Denizli İlçe Yönetim Kurulu Üyesi - Aslı Arslanhan: AKP Kocaeli Çayırova İlçe eski yöneticisi - Nahide Hakan: AKP Van Kadın Kolları Başkanı - Bekir Yıldız: AKP milletvekilinin yeğeni ve AKP üyesi - Necdet Tarhan: AKP Van Edremit Encümen adayı - Açelya Kahya: AKP Giresun il yönetim kurulu üyesi - Ethem Başer: AKP Giresun il yönetim kurulu üyesi - Cemal Yayla: AKP Giresun üyesi - Ömer Faruk Yanık: AKP Giresun Görele üyesi - İpek Kışlalı: AKP İzmir Karabağlar ilçe yöneticisi - Emrah Gürger ve eşi Özlem Gürger: AKP’ye yakınlıklarıyla biliniyor - Yavuz Ertugay: Erzurum Ersılader Başkanı (Akp’ye yakın dernek) - Alpaslan Güzel: AKP Kaman eski ilçe başkanı - Neşe Arısoy: AKP Adana Kadın Kolları Başkanı - Ömer Çağlar: AKP Adana Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi - Mahmut Çakmak: AKP Adana il disiplin kurulu üyesi - Aslı Çetin Turpçu: AKP Adana Milletvekili adayı - Esra Işıl Sağlam: AKP Adana üyesi - Hüseyin Çamlı: AKP Adana üyesi - Pelin Burçin Dilmen: AKP Adana üyesi - Mustafa Kilitçi: AKP Adana üyesi - Adem Metik: AKP Adana üyesi - Adem Yıldırım: AKP Van İl Başkan Yardımcısı.