Cerattepe'de Cengiz İnşaat'a silahlı koruma

Cengiz Holding, Artvin-Cerattepe maden proje sahasında 60 kişilik silahlı özel güvenlik birimi oluşturdu. Artvin Valiliği, özel güvenliğin tabanca ve uzun namlulu tüfekle donatılmasına izin verdi.

23 Mayıs 2016 Pazartesi, 14:16
Abone Ol google-news


Artvin’de, Şubat ayında günler süren direnişin ardından çalışmaların durduğu Cerattepe maden proje sahasında bulunan özel güvenlik birimleri için Cengiz Holding silah bulundurma yetkisi aldı. Artvin Valiliği Özel Güvenlik Komisyonu, Artvin Ticaret ve Sanayi Odasının itirazına karşın, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı ve Eti Bakır A.Ş. Murgul İşletmeleri [Cengiz Holding iştiraki] yetkililerinin lehte oylarıyla silahlı özel güvenlik talebi kabul edildi.
 
BirGün'den Doğu Eroğlu'nun haberine göre, Cerattepe maden proje sahasında Cengiz Holdinge bağlı görev yapan “50 kişilik silahsız özel güvenlik” lağvedilecek, bunun yerine “60 kişilik silahlı özel güvenlik” birimi oluşturulacak. Bu birimin “5 adet 9 mm çapında tabanca, 10 adet yivsiz uzun namlulu av tüfeği ve tabancalara ait 250 adet 9 mm çapında tabanca mermisi” edinmesine de onay verildi.

SİLAHSIZ GÜVENLİK YERİNE SİLAHLI GÜVENLİK

18 Mayıs’ta gerçekleştirilmesi planlanan fakat Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığının, konuyu kendi kurullarında görüşmek üzere erteleme talep etmesiyle tarihi değiştirilen toplantı bugün saat 10.00’da yapıldı. Toplantıda Vali Yardımcısı Önder Coşgun, Artvin İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi İlyas Şahin ile Cengiz Holdinge bağlı Eti Bakır A.Ş. Murgul İşletmeleri temsilcisi katıldı. Şirketin, 50 kişilik silahsız özel güvenlik birimi izninin iptal edilip, 60 kişilik silahlı özel güvenlik izni talebini içeren dilekçe okunduktan sonra görüşlere geçildi.

KOMİSYONDA TARTIŞMA

 Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu üyesi Şahin, Cerattepe’de hukuki sürecin beklendiğini, bölgenin jandarma ekipleri tarafından korunduğunu, Cerattepe mevkiine giden yolda 2 tane konteynır karakolun oluşturulup jandarma kontrolüne verildiğini, sivillerin araçla ve yaya olarak bölgeye çıkmasının yasak olduğu, üstelik Artvin halkının halihazırda bölgeye ilişkin bir baskısının bulunmadığını aktardı. Cengiz Holdingin Cerattepe’de madencilik çalışmalarına başlamak üzere yaptığı girişimin ardından meydana gelen direnişten sonra dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun devreye girdiğini anımsatan Şahin şirket yetkilisine, “Siz çok yakın zamanda orayı terk edeceksiniz. Buna niye ihtiyaç duyuyorsunuz? Hem zamansız hem anlamsız bir istekte bulunuyorsunuz. Böyle bir silahlı özel güvenlik kararı Artvin halkında infiale yol açar” diye seslendi.

VALİ YARDIMCISINDAN 'TERÖR' GEREKÇESİ

Artvin Ticaret ve Sanayi Odası temsilcisine yanıtı şirket yetkilisi değil, Vali Yardımcısı verdi. Vali Yardımcısı Coşgun, Giresun’da terör olayları yaşandığını, Cerattepe’nin de bu tip saldırılara hedef olabileceğini gerekçe göstererek talebin onaylanmasını istedi. Şahin, böyle bir çekince varsa orada jandarmanın görev yaptığını, bölgede çalışma yürütmeyen Cengiz Holdinge bağlı özel güvenlik görevlilerinin uzaklaştırılması yerine silahlandırılmasını doğru bulmadığını, üstelik bu gerekçelere şirketin dilekçesinde bile yer verilmediğini söyleyerek talebin reddedilmesi yönünde oy kullandı. Ancak İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, Vali Yardımcısı ve Eti Bakır A.Ş. Murgul İşletmeleri yetkilisinin lehte oylarıyla, 60 kişilik silahlı özel güvenlik talebi 4’e karşı 1 oyla kabul edildi. Şahin, talep sahibi Eti Bakır A.Ş. Murgul İşletmeleri yetkilisinin oylamaya katılmasına da tepki gösterdi.

Cengiz Holdingin, Artvin Cerattepe’de 60 kişilik silahlı özel güvenlik birimi oluşturulmasına ilişkin talebi, Özel Güvenlik Komisyonu toplantısında kabul edildi ancak karar henüz resmileşmedi. İlerleyen günlerde karar Valilik tarafından kaleme alınacak ve resmi imzalar ile şerhlerin eklenmesi için toplantıya katılan kurumlara gönderilecek. Kararın resmileşmesiyle birlikte Cengiz Holding silahlı özel güvenlik birimlerini oluşturabilecek.