Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü Ömer Turan'ın

Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü'nü bu yıl "Atların Günü" adlı kitabı ile Ömer Turan Kazandı.

16 Mart 2019 Cumartesi, 12:04
Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü Ömer Turan'ın
Abone Ol google-news

2019 yılı; ozan, yazar, aydınlanmacı, çocuk hekimi Ceyhun Atuf Kansu’nun 100 doğum yıldönümüdür. Aynı zamanda, halk önderi Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm ezilen, sömürülen uluslara örnek olmuş Ulusal Kurtuluş Savaşı’nı başlatmasının da 100 yılıdır. Bu örtüşme, bağımsızlık ülküsünün ve Cumhuriyet devrimlerinin izcisi olmayı bilinçle içselleştirmiş Ceyhun Atuf Kansu ailesine ayrı bir sorumluluk veriyordu.

Ceyhun Atuf Kansu; tüm ömrünü, tanıklık ettiği o kurtuluşun ardından gelen coşkulu Cumhuriyet devrimini; şiirleri, yazıları, kitapları ve insancı hekimliği aracılığıyla halkına içtenlikle anlatmaya, aktarmaya, o devrimin uygulayımcısı ve yaşatımcısı olmaya adamıştı.

Bu işlevini; bozkırdaki çiçekler olarak tanımladığı çocukları sağaltmaya gittiği Turhal ve Etimesgut şeker fabrikalarında hekim olarak çalışarak; Anadolu’nun neredeyse hemen her yanında yayımlanan dergilere, gazetelere yapıtlar göndererek gerçekleştirmiş olan Ceyhun Atuf Kansu’nun çocuklarına ve torunlarına kalıt olarak bıraktığı çok değerli kütüphanesindeki yazılarını ve sanat yapıtlarını yeniden gözden geçirerek derlemek, onu yapıtlarıyla halkı ile yeniden buluşturmak Ceyhun Atuf Kansu ailesi için kutsal bir ödevdi.

Bu çerçevede, Ceyhun Atuf Kansu, doğumunun 100 yılı olan 2019 boyunca çeşitli illerde sergiler, yeni kitap yayımları, belgeseller, çalıştaylar, toplantılar, şiir ve beste yarışmaları ile anılacak.

İLK ÇALIŞTAY KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ’NDE

Kansu için bu yıl ilk toplantı, 12 Mart günü İstanbul’da Kadir Has Üniversitesi’nde gerçekleşecek. 12 Mart saat 14.00’te Prof. Dr. Asker Kartarı’nın açılış konuşması ile başlayacak toplantı, Ceyhun Atuf Kansu belgeselinin gösterimi ile sürecek. Kadir Has Üniversitesi, Nazım Hikmet Kültür Sanat Vakfı ile Ceyhun Atuf Kansu ailesinin ortaklaşa düzenlediği etkinlikte, daha sonra “Toplumcu Şiirin Dünü Bugünü” adlı açık oturum gerçekleştirilecek.

Şair Haydar Ergülen’in oturum başkanı olacağı açık oturumda, yazarlar Eren Aysan, Enver Aysever ile şairler Ataol Behramoğlu, Şükrü Erbaş ve Turgay Fişekçi konuşacaklar.

TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ’NDEN ETKİNLİK VE KİTAP

100 doğum yılı kapsamında Ankara’daki ilk toplantı, 15 Mart saat 13.30-17.30 arasında Türk Tabipleri Birliği salonunda yapılacak. Etkinlik, Psikiyatri Uzmanı, 2016-2018 Dönemi TTB Genel Sekreteri Dr. Sezai Berber’in oturum başkanlığını üstleneceği ve Ceyhun Atuf Kansu’nun kızı Prof. Dr. Bahar Gökler’in (Hacettepe Üniversitesi Tıp Fak. Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Emekli Öğretim Üyesi, Çocuk İstismarını ve İhmalini Önleme Derneği Başkanı) "Acının ve Umudun Kuşaklararası ve Kuşak Aşkın Taşınmasında Çocukluk Döneminin Belirleyici Yeri ve İşlevi" başlıklı konferansı ile başlayacak. Daha sonra "2019 Türkiye'sinde Hekimlerin Gözünden Çocukların Durumu" başlıklı açık oturuma geçilecek. Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman’ın yöneteceği oturumun konuşmacıları Doç. Dr. Didem Öztop (Ankara Üniversitesi Tıp Fak. Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Derneği), Doç. Dr. Cavit Işık Yavuz (Hacettepe Üniversitesi Tıp Fak. Halk Sağlığı Anabilim Dalı, Türk Tabipleri Birliği), Av. Hatice Kaynak’tan (Türkiye Barolar Birliği Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı, Çocuk İstismarını ve İhmalini Önleme Derneği) oluşacak. Türk Tabipleri Birliği ayrıca, Ceyhun Atuf Kansu’nun büyük bölümü Varlık dergisinin çeşitli sayılarından derlenen ve “Bir Kasaba Hekiminin Defteri” başlıklı seri yazılarını kitaplaştırarak yayımlayacak.

BAĞIMSIZLIK GÜLÜ-CEYHUN ATUF KANSU 100 YAŞINDA SERGİSİ

100 doğum yıldönümü ile ilgili Ankara’daki bir büyük etkinlik ise, 28 Mart Perşembe günü Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Çağdaş Sanatlar Merkezi Osman Hamdi Bey Salonu’nda 28 Mart saat 18.00’de açılacak ve yurt içi ile dışından 38 değerli sanatçının katılımıyla gerçekleşecek olan “Bağımsızlık Gülü-Ceyhun Atuf Kansu 100 Yaşında” sergisinde, Kansu’nun çeşitli şiirlerinden esinlenerek yapılmış olan resim ve yontular yer alacak. Etkinlik kapsamında, Ceyhun Atuf Kansu’nun kimi kişisel eşyaları da sergilenecek. Sergi küratörlüğünü Dilek Karaaziz Şener’in üstlendiği ve 9 Nisan tarihine değin açık kalacak olan “Bağımsızlık Gülü-Ceyhun Atuf Kansu 100 Yaşında” sergisinde şu sanatçıların yapıtları sanatseverlerin beğenisine sunulacak: Elif Aydoğdu Ağatekin, Mustafa Ağatekin, Onay Akbaş, Şeref Akdik, Mustafa Ayaz, Habip Aydoğdu, Bünyamin Balamir, Bedri Baykam, Celal Binzet, Safiye Çıngı, Daver Darende, Berk Danışman, Mehmet Ali Doğan, E. Yıldız Doyran, Ataç Elalmış, Devrim Erbil, Muzaffer İlhan Erdost, Cemil Eren, Barış Eren, Zeynep Eren, Turan Erol, İmren Erşen, Zafer Gençaydın, Yalçın Gökçebağ, Ekrem Kadak, Nihat Kahraman, Hayati Misman, Nurtaç Özler, Filinta Önal, Aykut Öz, Kadir Öztoprak, Şükran Pekmezci, Hasan Pekmezci, Ayten Timuroğlu, Dilek Topaç, Serpil Yeter, Metin Yurdanur, Turgut Zaim.

SERGİ 25 NİSAN’DA ANTALYA KALEİÇİ’NE TAŞINACAK

Aynı sergi, 25 Nisan-15 Mayıs arasında Antalya Kültür Sanat Kaleiçi Evi'nde açılacak. Sergi öncesi Ceyhun Atuf Kansu’nun sanat anlayışı ve şiir üzerine bir söyleşi yapılması da bekleniyor. Aynı serginin sonbahar ayları içinde Eskişehir. İzmir ya da İstanbul’da açılması da tasarlanıyor.

BESOM İLE ORTAK BESTE YARIŞMASI

28 Mart saat 19.00’da da, Çağdaş Sanatlar Merkezi Yaşar Kemal Salonu’nda, BESOM (Besteciler, Orkestra Şefleri ve Müzikologlar Birliği Derneği) ile Ceyhun Atuf Kansu ailesinin birlikte düzenlediği, Kansu'nun şiirlerinden bestelenmiş şarkı yarışması final konseri gerçekleştirilecek. Ceyhun Atuf Kansu Şiirleri Beste Yarışması'nın ilk aşama seçici kurul toplantısı 28 Ocak günü gerçekleştirildi, Turgay Erdener, Muammer Sun, Tuncer Tercan, Onur Türkmen, Hasan Uçarsu ve aile adına Işık Kansu'dan oluşan seçici kurul yarışmaya gönderilen 12 yapıttan 7'sini final konserinde seslendirilmeye değer buldu. Bu 7 yapıtın sahip olduğu rumuzlar şunlar:

“KTR04 - MOYKİ - dişçi - MRKLD - BSBO4 - Yolcu - Ö9618”

BELGESEL GÖSTERİMİ VE GELENEKSEL ŞİİR YARIŞMASI TÖRENİ

Törende gerçekleşecek beste yarışmasının final konserinin ardından, yapımcılığını Işık Kansu’nun, yönetmenliğini Egemen Adak’ın yaptığı Ceyhun Atuf Kansu belgeseli izlenecek. ÇYDD Ankara Şubesi ve Kansu ailesi tarafından gerçekleştirilen törende ayrıca, Ceyhun Atuf Kansu şiir ve beste yarışmalarını kazanan sanatçılara ödülleri de sunulacak.

SAMSUN’DA ODTÜ TÜRK HALK BİLİMİ TOPLULUĞU GÖSTERİSİ

Kurtuluş Savaşı’nın 100 yıldönümü nedeniyle Ceyhun Atuf Kansu’nun yazı ve şiirlerinden derlenmiş halk oyunları ve müzikle bezenmiş bir gösteri, Mayıs ayı içinde, Samsun’da, ODTÜ Türk Halk Bilimi Topluluğu Mezunları tarafından sahnelenecek.

FOTOĞRAF VE KARİKATÜR SERGİLERİ

Ceyhun Atuf Kansu’nun 100 doğum yıldönümü etkinlikleri, sonbahar aylarında, Güven Baykan’ın küratörlüğünde bir fotoğraf ve Karikatürcüler Derneği üyelerinin yapıtlarının yer alacağı bir karikatür sergisi ile sürecek. TED ÜNİVERSİTESİ’NDE ÇALIŞTAY Sonbahar aylarında, Ankara’da TED Üniversitesi’nde de bir şiir çalıştayı düzenlenmesi, İstanbul Kitap Fuarı’nda etkinlikler gerçekleştirilmesi için de hazırlıklar sürdürülüyor.

YENİ YAYIMLAR VE İLK ÖYKÜ KİTABI

2019 yılı Ceyhun Atuf Kansu’nun günümüze değin kitap okuruyla buluşmamış yapıtlarının yayınlanmasına da sahne oluyor, olacak. Telgrafhane Yayınları, 100 yıl kapsamında Ceyhun Atuf Kansu’nun “Bağımsızlık Devrimcisi” adıyla derlenen kitabının ardından, bugüne değin şiir ve denemeleri ile tanınan yazarın ilk kez bir öykü kitabını “Baba, Yağmur Bitti” adlı kitabını okurla buluşturdu. Önümüzdeki dönemde, Kansu’nun, kitaplaşmamış yapıtlarından oluşan yeni deneme ve şiir çalışmalarının yayımı da düşünülüyor.