Cezaevi'nde müdür odası 'sorgu odasına' dönüştürüldü iddiası

Tarsus Cezaevi’nde tutuklularla görüşen avukatlar ihlalleri raporlaştırdı. Raporda cezaevi müdürünün odasının “sorgu odasına” çevrildiği, cezaevinde silahlı sivil kişilerin dolaştığına dair iddialarda bulunuldu.

Yayınlanma: 09.08.2017 - 13:47
Abone Ol google-news

Tarsus Cezaevi’nde yaşananlar hukukçular tarafından raporlaştırıldı. Avukat Halil Güngör ve Mehmet Altuntaş, cezaevinde tutuklularla yaptıkları görüşmenin ardından rapor yayımladı.

Gazete Karınca'nın haberine göre, raporda cezaevi müdürünün odasının “sorgu odasına” çevrildiği, cezaevinde silahlı sivil kişilerin dolaştığına dair iddialar yer alıyor.

9 kişilik koğuşlarda 15 tutuklu kalıyor’

Rapora göre 9 kişilik odalarda 15 tutuklunun zor şartlar altında kalıyor ve koğuşlarda bulunan havalandırma boşluğunun rutubet ve yosundan kaynaklı işlevsiz. 

Tutukluların ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaştığı ve revire kaldırılmadıkları belirtilen raporda, hasta tutukluların hastane sevklerinin cezaevi idaresince engellendiği ve ağır hasta tutukluların durumlarının ağırlaştığı, cezaevi doktorunun ise haftada yarım gün cezaevine geldiği ve acil vakalar dışında hasta bakmadığı belirtildi.

Tutukluların telefon ve açık görüşlerinin engellendiği ve birçok tutukluya disiplin cezalarının verildiği ifade edilen raporda, cezaevine sevk edilen tutukluların 2 hafta telefon görüş haklarının ellerinden alındığı belirtildi.

‘İnce arama’

Tutukluların cezaevine ilk geldiklerinden itibaren psikolojik olarak baskı altına alındığı, darp edildiği ve “çıplak aramadan” geçirildiği kaydedilen raporda şu ifadeler yer aldı:

Siyasi tutsakların aileleriyle yapacakları kapalı görüşlerde TC. kimlik numarasının son altı hanesinin şifre olarak kullanılması, aksi halde aileler ile görüşün yapılmayacağı, bu uygulamanın tutsaklar tarafından kabul edilmemesi nedeniyle de görüşlerin yapılamadan son bulduğu, yine bu uygulamayı kabul etmeyen tutsaklar hakkında ‘aileleri galeyana getirme’ iddiası ile soruşturma açılıyor.

‘Yemek var kaşık yok’

Cezaevinde tutukluların diğer tutuklularla iletişim kuramadığı ve ortak alanda bir araya gelmedikleri yer verilen raporda, tutuklulara yeteri sayıda kaşık bile verilmediği belirtildi.

Tutukluların aktardığı cezaevi içerisinde sivil görünümlü kişilerin olduğunu ve bu kişilerin silahla gezdiklerini yönündeki iddialarına da yer verilen raporda sivil giyimli bu kişilerin özellikle açık görüş günlerinde görüldükleri vurgulandı.

‘Sorgu odası’

Raporda, “kolluk görevlilerinin cezaevi içerisinde (cezaevi müdürü odasında) haklarında devam eden soruşturmaları bulunan tutukluları sorguya çektikleri” kaydedildi.

Sozdar Oral adlı tutuklunun müdür odasında sorguya çekildiği aktarılan raporda şu ifadeler yer aldı:

Tutuklular, kendilerine ait olan ajanda, mektup, defter ve benzerleri eşyaların kendilerine keyfi olarak verilmediği, verilen ajanda ve kitap kapaklarının yırtılarak verildiği, kendilerine iade edilmeyen eşyalarla ilgili bir bilgi verilmediği ve bu eşyalarının akibetinin bilinmediği, bir tutsağa ait radyonun anteninin kırıldığı, bir başkasına ait kol saatinin kaybolduğu, cezaevindeki hak ihlalleriyle ilgilenen bir muhatabın bulunmadığı, bu kapsamda cezaevi savcısı ve müdürünün yaşanan sıkıntıların çözümü konusundan kendileriyle görüşmediklerini ifade etmişlerdir.

Raporda şu ifadeler yer aldı:

Tutuklular tarafından koğuşların fiziki koşulları gereği çok sıcak olduğu, bu sorunun çözümü için koğuşlara vantilatör koyulduğu ancak vantilatör çalıştaracak prizlerin yatakhane bölümünde bulunmadığı, yine birçok koğuş içerisinde buzdolabı ve televizyon bulunmadığı, koğuşlarda tutsaklara yemek kaşığı verilmediği, yemek kaşığı olmadığından sırayla yemek yedikleri ve bu durumun insani olmadığı, verilen yemeklerin kendilerine yetmediği gibi ihlaller aktarılmıştır.

Raporda cezaevine ilk girişte darp edilen tutukluların darp raporlarının akıbetinin bilinmediği ve darp olayıyla ilgili şikayet dilekçelerinin kayıt numaralarının verilmediğinin de ifade edildi. 

Avukatlar hazırladıkları raporu, Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’na, Adalet Bakanlığı’na ve Mersin Barosu’na göndereceklerini kaydetti.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon