CHP'den YSK'nin kararına ilk tepki

CHP'li Bülent Tezcan, "Karar bizi mutlu etmedi. Meşruiyet sorununu büyüterek devam etmiştir" dedi. CHP YSK üyesi Yakuoğlu da referandumun iptali için Anayasa Mahkemesi'ne ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuracaklarını söyledi.

19 Nisan 2017 Çarşamba, 18:13
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan CNN Türk Canlı yayınında YSK'nin referandum iptal başvurularının reddedilmesine ilişkin konuştu. 


Oy çokluğu ile ret edilmiş talebimiz. 10 üye ret demiş. 1 üye iptali gerekir demiş. O 1 üyeye özel olarak teşekkür ediyoruz. Karar bizi mutlu etmedi. 

YSK, sayım döküm sırasındaki bu tutumu nedeniyle seçimlerde ciddi bir meşruiyet sorunu yaratmış. OHAL şartlarında yapılan referandum zaten sorunlu bir kampanya süreci yaşanmıştı. Açık oy kullandırılmasına dönük ciddi baskılar vardı. Gizli sayım usulü uygulandı. İtirazlarımızı dile getirdik. Sayım sırasında YSK seçim kanununa açık bir aykırılık ile mühürsüz oy pusulası ve zarfları geçerli hale getirmiştir. 

Bu karar kanuna açık bir aykırılık tekil ediyor" diye konuştu. 

CHP Anayasa Mahkemesi’ne gidiyor

CHP Yüksek Seçim Kurulu üyesi Mehmet Hadimi Yakuoğlu, YSK’nin referandumun iptaline ilişkin başvuruları reddetmesinin ardından çıkışta açıklamalarda bulundu. YSK’nin Cumhuriyet Halk Partisi, Halkların Demokratik Partisi ve Vatan Partisi’nin referandumun iptal istemini 10’a karşı 1 oy ile reddettiğini söyleyerek, "CHP nin Anayasa Mahkemesi ve ardından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine gidip gitmeyeceğine, Partinin yetkili organları karar verecektir."

YSK, CHP'nin seçimi iptal başvurusunu reddetti

CHP'den Sine-i Millet açıklaması