CHP'li Soysal'dan Günay'a: CHP'den elini çek

CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın CHP'ye yönelik açıklamalarına tepki göstererek "Hayatı tutarsızlıklarla geçmiş insanların, onurlu ve tutarlı kişilere siyaset dersi vermek haddi değildir. Biz Ertuğrul Günay'ı iyi tarınız. 30 yıllık geçmişini, yaşadıklarını ve hangi ilişkiler içinde olduğunu iyi biliriz. Ertuğrul Günay CHP'den elini, ayağını ve dilini çekmelidir" dedi.

14 Mayıs 2010 Cuma, 13:26
Abone Ol google-news

Eski CHP Genel Sekreteri olan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Kanal A'da katıldığı programda "CHP kapatılsın, vakıf olsun. İş Bankası'ndan aldığı parayla birlikte CHP'nin Cumhuriyet tarihini araştırma merkezine dönüştürülmesi daha saygılı bir davranış olacak. Bunu söylediğinde, çok ağır tepkiler almıştım ama doğru bir öneriymiş. CHP müze olmasın. Kültür Bakanı olduğum için bana bulaşır" demişti.

Soysal, yaptığı yazılı açıklamada Günay'ın, Yunanistan İşgal altında iken Alman Nazilerle işbirliği yapan ve Yunanlı yurtseverleri gammazlayan kişi olan "Grivas anlayışı" içinde olduğunu savundu. "Ertuğrul Günay'ın siyasi mücadeleye girişip, bu mücadele ardından büyük kayıplar yaşadığı CHP'ye dönük bir kuyruk acısı olduğu aşikardır" diyen Soysal, Günay'ın yaptığı açıklamaların, CHP'deki dünya görüşünü değiştirmesinden kaynaklandığını ifade etti. Günay'ın kendini haklı kılmak için "demagojik yaklaşımlarla, Grivas anlayışı içinde hareket etmesinin, çirkin ve yakışıksız bir üslup kullanmasının" intikam alma duygusu içinde olduğunu gösterdiğini kaydeden Soysal, şöyle dedi:

"CHP, kararlı, inançlı duruşunu, sosyal demokrat anlayışını ve köklerinden gelen birikimini yalpa yapmadan, yan çizmeden tutarlı bir şekilde devam ettirmiştir. Siyaseten yalpalamalarda bulunanlar, kendini rüzgara göre şekillendirenler, siyasi düşüncelerini kırmızı plakalara ve koltuklara feda edenlerin, siyasi doğrultusu değişmeyen, tutarsızlığı tartışılamayan kişilere söz söyleme hakkı yoktur. Ertuğrul Günay, aynaya bakarak kendini daha net görmeli ve sorgulamalıdır. Ertuğrul Günay, Cumhuriyet değerlerinin yılmaz ve tek savunucusu olan CHP'nin mücadelesine dil uzatma hakkına sahip değildir. Hayatı tutarsızlıklarla geçmiş insanların, onurlu ve tutarlı kişilere siyaset dersi vermek haddi değildir. Biz Ertuğrul Günay'ı iyi tarınız. 30 yıllık geçmişini, yaşadıklarını ve hangi ilişkiler içinde olduğunu iyi biliriz. Ertuğrul Günay CHP'den elini, ayağını ve dilini çekmelidir."