Chris Marker'ın 13 filmi İstanbul Modern'de

İstanbul Modern Sinema, "Modernlik? Fransa ve Türkiye'den Manzaralar" sergisine paralel olarak, Fransız Kültür Merkezi işbirliğiyle düzenlediği "Heykeller de Ölü" adlı programda, geçtiğimiz Temmuz ayında kaybettiğimiz Fransız sinemacı Chris Marker'ın 13 filmini gösteriyor.

05 Şubat 2013 Salı, 20:42
Abone Ol google-news

Tıpkı çağdaşı Jean-Luc Godard’ın kurmaca filmi dönüştürmesi gibi, Marker da belgesel janrında devrim yaratarak türün tanımını sorgulayan, sınırlarını zorlayan filmler üretti.

Yönetmenin 1952 yılında Helsinki Olimpiyatları üzerine çektiği ilk filminden başlayarak 2012 Viyana Film Festivali için hazırladığı fragmanın videosuna uzanan bu program, yönetmenin özel montaj estetiğini, fotoğraf karelerini ve imgeleri biriktirmedeki zekasını konuşturduğu avangart belgesellerden oluşuyor. “Heykeller de Ölür” programının öne çıkan filmleri arasında siyah-beyaz fotoğraflarla anlattığı bilimkurgu hikayesi “Dalgakıran” (La Jetée), 33 yıl sonra, 1995’te Oscar adayı olan Terry Gilliam’ın 12 Maymun’u ile birlikte yeniden gündeme gelmişti. Öne çıkan diğer bir film ise insan hafızası ve hatırlama üzerine Japonya’dan Afrika’ya uzanan karmaşık bir yol filmi olan 1983 yapımı Güneşsiz (Sans Soleil).