Çin'den gerilimi düşürün çağrısı

Çin Başbakanı Wen Jiabao, savaşın eşiğine gelen Kuzey ve Güney Kore'ye, gerilimi düşürmeleri çağrısı yaptı.

Yayınlanma: 30.05.2010 - 07:25
Abone Ol google-news

Güney Kore'de düzenlenen iki günlük bölgesel ekonomik işbirliği zirvesi sonrasında Japonya Başbakanı Yukio Hatoyama ve Güney Kore Başbakanı Lee Myung-bak ile basın toplantısı düzenleyen Wen, "Cheonan olayının etkilerini gidermemiz, gerginliği aşamalı olarak düşürmemiz, özellikle de çatışmadan kaçınmamız gerekiyor" dedi.

Wen, Kore yarımadasında barış ve istikrar sağlanmadıkça Doğu Asya'da ekonomik gelişmenin mümkün olamayacağını ifade etti.

Cheonan adlı korvetinin batırılmasından Kuzey Kore'yi sorumlu tutan Güney Kore, yapılan soruşturmanın sonucunun da bunu teyit ettiğini açıklamıştı. Bu durum iki ülke arasında askeri gerginliğe yol açtı. ABD ve Japonya da Kuzey'i sorumlu tutuyor. Kuzey Kore ise bu olaydan sorumlu olduğu iddialarını reddediyor.

Bu olay nedeniyle BM Güvenlik Konseyi'nden Kuzey'e karşı bir yaptırım kararı çıkarılmasına Çin'in destek verip vermeyeceği bilinmiyor. Güney Kore, Kuzey'e karşı bir dizi yaptırım başlatmış, bu çerçevede ticareti kesmiş, sınırda propaganda yayınları, ayrıca deniz sınırı yakınında da bir donanma tatbikatı başlatmıştı.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler