Cinsel taciz cezaları para cezasına çevrilebilecek

Adalet Bakanlığı, yargıda pazarlık sistemi getiren bir yasa taslağı hazırladı. 5 yıla kadar hapis cezasını gerektiren suçlarda şüpheli suçunu kabul ederse ceza 1 yıla indirilebilecek. Taslak yasalaşırsa, cinsel taciz cezaları da para cezasına çevrilebilecek.

16 Temmuz 2015 Perşembe, 10:16
Abone Ol google-news

Adalet Bakanlığı, "ceza yargılamalarında iş yükünün azaltılması ve alternatif çözüm yöntemlerinin geliştirilmesi"ne yönelik bir kanun taslağı hazırladı. 

Milliyet Gazetesi'nden Kemal Göktaş'ın haberine göre, taslakta, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki gibi, şüphelinin suçunu kabul etmesi koşuluyla, şüpheliler ile savcılık arasında "pazarlık" yapılmasına ve bu usulle cezanın belirlenmesine ilişkin düzenlemeler yer alıyor.

Taslağa göre 5 yıla kadar hapis cezası gerektiren suçlarda şüpheli suçunu kabul ederse cezanın 1 yıla indirilmesi, para cezasına çevrilmesi veya kamu hizmeti gibi yaptırımlar uygulanması mümkün olacak. 

Kanun taslağıyla, nefret ve ayırımcılık, cumhurbaşkanına hakaret gibi pek çok suçun yanısıra sarkıntılık, reşit olmayanla cinsel ilişki, cinsel taciz gibi cinsel saldırı suçları da pazarlık kapsamına girecek. 

Taslakta ayrıca ön ödeme yoluyla şüphelilerin davadan kurtulması olanağı da genişletiliyor. Halen üst sınırı 3 ay olan suçlarda uygulanan ön ödemedeki sınır 2 yıla çıkarılarak şüphelilere "öde-kurtul" imkânı getirilecek.

Kaynak: MİLLİYET