Cizre'de morga taşınan cenaze sayısı 158'e yükseldi

Şırnak’ın Cizre ilçesinde son bir haftada hastane morglarına kaldırılan cenaze sayısı 158’e yükseldi.

18 Şubat 2016 Perşembe, 15:18
Abone Ol google-news
Şırnak’ın Cizre ilçesinde son bir haftada hastane morglarına kaldırılan cenaze sayısı 158’e yükseldi. Bu cenazelerden sadece 25’inin kimliği teşhis edilebildi.
 
Habur Sınır Kapısı'ndaki geçici Adli Tıp Kurumu başta olmak üzere, ailelerin çeşitli illerdeki hastanelerde bekleyişi sürüyor. Çocuklarının cenazesini almak isteyen aileler, kimlik tespit işlemlerinin bir an önce tamamlanmasını istiyor.
 
Şırnak'ın Cizre ilçesinde 14 Aralık'ta başlatılan operasyonlar 11 Şubat'ta son buldu. Ancak sokağa çıkma yasağı sürüyor. Yaklaşık 2 ay çok şiddetli çatışmalara sahne olan Nur, Sur, Cudi ve Yafes mahallelerinde bulunan evlerin büyük bölümü kullanılamaz hale geldi.İlçede hoparlörlerden sürekli sokağa çıkma yasağının devam ettiği belirtiliyor.
 
Yardım bekleyen yaklaşık 150 kişinin bulunduğu Cudi Mahallesi'nde 2 ve Sur Mahallesi'nde bir bodrum katıyla ilgili bilgiler ise henüz netleşmedi. Ancak Cizre’den son bir hafta içinde hastane morglarına kaldırılan cenaze sayısı 158'e yükseldi.
 
Farklı illere gönderilen cenazelerden şu ana kadar sadece 25'inin kimliği teşhis edilebildi. Ailelere teslim edilen bu cenazeler toprağa verildi.
 
Son 1 haftada Cizre’den 28 cenaze Şanlıurfa’ya, 64 cenaze Habur’a, 13 cenaze Şırnak’a, 20 cenaze Gaziantep’te, 17 cenaze Mardin’e ve 16 cenaze Cizre’ye gönderildi.
 
Bu cenazelerden kimliği teşhis edilenler şöyle: “Abdulselam Turgut, Cüneyt Kızıltay, Derya Koç, Ekrem Sevilgen, Ercan Bişkin, Fehmi Fekah Dinç, Ferhat Karaduman, Mehmet Benzer, Mehmet dalmış, Mehmet Kulbay, Mesut Karşin, Muharrem Erbek, Murat Kazıcı, Nursel Dalmış, Sabri Sezgin Serdar Özbek Sinan Kaya, Sultan Iramak, Tajdin Nerse, Aydın Erol, Edip Arvas, Hakkı Külte, Burhan Taşdelen, Mehmet Edin ve Rohat Aktaş.”
Çeşitli illerdeki hastanelerde bulunan 133 cenazenin kimlik teşhis işlemleri ise sürüyor.