Çobanlıktan şampiyonluğa

Uşak’ın Eşme ilçesinde çobanlık yaparak geçimini sağlayan 14 yaşındaki Aysu Paralı, Sırbistan’da düzenlenen Balkan Şampiyonası’nda minik kızlar 34 kiloda altın madalya kazandı.

26 Aralık 2015 Cumartesi, 04:28
Abone Ol google-news

Uşak’ın Eşme ilçesinde çobanlık yaparak geçimini sağlayan 14 yaşındaki Aysu Paralı, Sırbistan’da düzenlenen Balkan Şampiyonası’nda 3 rakibini de yenerek minik kızlar 34 kiloda altın madalya kazandı. 8. sınıf öğrencisi olan Paralı, katıldığı ilk uluslararası şampiyonadan altın madalyayla dönerken, bugüne kadar katıldığı resmi müsabakalarda da hiç yenilmedi.

‘Her gün koyun otlatıyorum’

Okuldan çıktıktan sonra babasıyla arazide koyun otlatan, ardından akşam antrenmanlarına giden Paralı, dünya şampiyonu olmak için her gün idman yaptığını söyledi. Güreşi çok sevdiğini, dünya şampiyonu olmak istediğini belirten Aysu Paralı, ailesinin kendisine destek olduğunun altını çizdi. Yenilmezlik unvanını sürdürmek istediğini aktaran Paralı, “Ailemle gurur duyuyorum, onlar ellerinden geldiği kadar beni destekliyor. Biz hayvancılık yaparak geçimimizi sağlıyoruz. Her gün babamla koyun otlatıyorum. Türkiye şampiyonu olduktan sonra ailem bana daha çok güvendi. Şimdi hedefim dünya şampiyonu olmak” diye konuştu.

Antrenörü: Hiç yenilmedi

Aysu Paralı’nın antrenörü İsmail Bingöl ise sporcusunun çok hırslı olduğunu belirterek, “Aysu hiç yenilmedi, antrenmanlarda sürekli kendisinden daha büyük ve kilolu sporcularla güreştiriyorum” dedi. Aysu’nun annesi Gülay Paralı ise kızına güvendiğini ve başarılı olacağından emin olduğunu belirterek, “Ay-yıldızlı formayla onu dünya şampiyonu olarak görmek en büyük arzum” ifadelerini kullandı.