Cumhuriyet'e dünyadan tebrik yağdı

Dünyanın en saygın ödüllerinden biri olarak kabul edilen Doğru Yaşam Ödülü, ‘tüm baskılara karşın, gerçekleştirdiği bağımsız, korkusuz yayıncılık, araştırmacı gazeteciliğe ve fikir özgürlüğüne verdiği önem nedeniyle’ gazetemize verildi.

Yayınlanma: 23.09.2016 - 05:58
Abone Ol google-news

“Alternatif Nobel Ödülü’ bu yıl Cumhuriyet gazetesine verildi. Cumhuriyet ödülü, “tüm baskılara karşın, gerçekleştirdiği bağımsız, korkusuz yayıncılık, araştırmacı gazeteciliğe ve fikir özgürlüğüne, kadın haklarına ve çevre sorunlarına verdiği önem nedeniyle” değer görüldü. Ödül, Cumhuriyet Vakfı Başkanı Orhan Erinç’e verilecek.

Alternatif Nobel Ödülü, dün Right Livelihood Vakfı İcra Kurulu Başkanı Ole von Uexkull ve Kurul Üyesi Marianne Andersson tarafından açıklandı. Bu yıl ödüle 50 ülkeden 125 kişi ve kurum aday gösterilmişti. Ole von Uexkull yaptığı açıklamada “Ülkedeki insanlarının geçirdiği bu zor dönemde, büyük riskleri göze alan Cumhuriyet gazetesi, Türkiye’de ifade özgürlüğünün bayrağını taşımaktadır. Right Livelihood (Doğru Yaşam) Ödülü, Cumhuriyet’in Türkiye’de ve tüm dünyada basın özgürlüğüne sunduğu katkıyı alkışlarken gazetenin araştırmacı gazeteciliğe verdiği önemin de altını çizmektedir” diyerek Cumhuriyet’i kutladı.

Alternatif Nobel Ödülü, dün Right Livelihood Vakfı İcra Kurulu Başkanı Ole von Uexkull ve Kurul Üyesi Marianne Andersson tarafından açıklandı. Bu yıl ödüle 50 ülkeden 125 kişi ve kurum aday gösterilmişti. Ole von Uexkull yaptığı açıklamada “Ülkedeki insanlarının geçirdiği bu zor dönemde, büyük riskleri göze alan Cumhuriyet gazetesi, Türkiye’de ifade özgürlüğünün bayrağını taşımaktadır. Right Livelihood (Doğru Yaşam) Ödülü, Cumhuriyet’in Türkiye’de ve tüm dünyada basın özgürlüğüne sunduğu katkıyı alkışlarken gazetenin araştırmacı gazeteciliğe verdiği önemin de altını çizmektedir” diyerek Cumhuriyet’i kutladı.

4 kişi ve kurum paylaştı

Alternatif Nobel Ödülü bu yıl dört kişi ve kuruma verildi. Cumhuriyet gazetesinin yanı sıra, “Suriye’deki sivilleri savaş felaketinden kurtarmak için gösterdikleri olağanüstü cesaret ve merhametlerinden dolayı” Beyaz Kasklılar Örgütü, “şiddet, suiistimal ve ayrımcılık ortamında kadınların haklarını savunan” Nazra adlı dernek ve derneğin kurucusu Mısırlı kadın hakları savunucusu Mozn Hassan ile kurduğu ‘Halk Yardımı’ adlı örgütle göçmenlere, mültecilere ve etnik azınlıklara yardım eden Rus insan hakları savunucusu Svetlana Gannuşkina bu yılki ödüle layık görüldüler.

Dünyadan tebrik yağdı

Alternatif Nobel Ödülü’nün Cumhuriyet’e verilmesi dünyada yankı yarattı. Siyasetçiler, basın kuruluşları ve örgütleri tebrik mesajları yayımladı:

* Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı ABD Temsilcisi Daniel Baer: Can Dündar, Beyaz Kasklılar ve Svetlana Gannushkina’ya tebrikler.

* Spiegel Online: Cumhuriyet gazetesine ‘Doğru yaşam ödülleri için’ tebrikler.

* Sınır Tanımayan Gazeteciler Doğu Avrupa ve Merkez Asya Bürosu: Cumhuriyet gazetesine Alternatif Nobel Ödülü için en içten tebriklerimizi sunuyoruz.

* Almanya Yeşiller Partisi Federal Milletvekili Mehmet Kılıç: Doğru karar!

* Alman Sol Parti Federal Milletvekili Dietmar Bartsch: Alternatif Nobeller, Cumhuriyet gazetesi, Can Dündar ve Türkiye’deki tüm insan hakları için. Erdoğan susturamayacak.

Right Livelihood Vakfı, ödül kazananları sosyal medya hesabında yayımladığı görselle duyurdu.

Türkiye’ye 3. kez

Right Livelihood (Doğru Yaşam) Ödülü, dünyanın en saygın insan hakları ödüllerinden biri. Ödül, 1980 yılından beri insan hakları, fakirlikle mücadele ve çevre sağlığı için örnek çalışmaları olanlara veriliyor. “Alternatif Nobel Ödülü” olarak bilinen ödüle bugüne dek 68 ülkeden 166 kişi değer görüldü. Türkiye’den daha önce altın madencilerinin verdiği zararlara karşı Ege kıyılarını korumak amacıyla HAYIR adlı derneği kuran çevreci Birsel Lemke 2000 yılında, TEMA Vakfı Kurucu Onursal Başkanı Hayrettin Karaca da 2012 yılında Alternatif Nobel’i kazanmıştı.

125 ADAY VARDI

Alternatif Nobel ödüllerini kazanan isimler uzun bir inceleme sonunda belirleniyor. Bu yıl ödüle 50 ülkeden 125 kişi ve kurum aday gösterilmişti. Bu kapsamda Türkiye’ye gelen bir heyet çok sayıda kişi ve kurumla Cumhuriyet’le ilgili görüşmeler yaptı. Dünyaca ünlü sanatçılar Zülfü Livaneli ile Fazıl Say, Cumhuriyet’le igili heyete şu değerlendirmeleri yaptı:

Demokratik kuşaklar için okul işlevi üstlendi

ZÜLFÜ LİVANELİ: Türkiye kadar çalkantılı ve karışık dönemlerden geçen; darbelerle, diktatörlüklerle, iç savaş denemeleriyle sarsılan bir ülkede, referans alabileceğiniz, güvenilir kurumlara ihtiyaç duyulur.

Benim kuşağım için bu kurumların başında Cumhuriyet gazetesi gelmektedir. İnsan haklarına ve gerçeğe saygılı bir gazete olarak, hayatımızdaki yeri çok önemlidir. Askeri cezaevlerinde, sıkıyönetim dönemlerinde, yurtdışındaki sürgün dönemimizde Cumhuriyet gazetesi sesimiz oldu. Baskılara, ekonomik zorluklara, hatta katledilen, hapsedilen yazarlarına rağmen sistemin ezdiği insanların yanında olmaktan vazgeçmedi. Her zaman insan haklarına, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, laik devlet yapısına saygı gösterdi. Türkiye’deki demokratik, aydınlık kuşakların yetişmesinde bir okul işlevi üstlendi. Bu yüzden Cumhuriyet gazetesiyle her zaman gurur duyduk ve hep ‘’bizim gazetemiz’’ olarak benimsedik. Bugün de ‘’İyi ki Cumhuriyet var’’ diyoruz.

Aydınlık ve çağdaş Türkiye’yi temsil eder

FAZIL SAY: Cumhuriyet gazetesi, aydınlığı ve çağdaş Türkiye’yi temsil eder.

Sanırım 12-13 yaşımdan beri her gün Cumhuriyet okurum, zaten bizim eve giren tek gazeteydi on yıllarca. Hâlâ da öyledir. Kendim de büyük bir gururla ve büyük bir ait hissediş ile Cumhuriyet’e makale, anı, araştırma yazıları yollarım, bunların belirli bir günü yoktur, ben yazmak istediğimde, bir konunun önemli olduğunu düşündüğüm bir dönemde yazarım.

Çoğunuz Nadir Nadi’nin nefis kitabı “Dostum Mozart”ı hatırlarsınız. Bir nesil için ne kadar önemli bir yol gösterici, iştahlandırıcı bir kitaptı değil mi?

Cumhuriyet’in benim için diğer tüm gazetelerden ayrıcalıklı tarafı, yıllardır geniş ve kapsamlı bir kültür sanat bölümü olması, insanları bu konuda bilinçli ve pozitif bir şekilde yönlendirmesi, sanat dallarında eleştirmenleri ve makale yazarları olmasıdır. Bu önemli bir ayrıcalıktır. Batı’daki bütün önemli gazetelerin de bu özelliği vardır. Günümüzde Cumhuriyet gazetesinde çalışan tüm dostlarımıza, habercilere, köşe yazarlarına demokrasi adına teşekkür borçluyuz.


En Çok Okunan Haberler